Pre mnohých bola iba zábavnou figúrkou, ale pre tých, ktorí vo vládnucej Konzervatívnej strane vyberajú, kto by mal nahradiť Borisa Johnsona, je to práve jej preorientovanie sa na vášnivú zástankyňu brexitu a jej návrh zníženia daní, ktoré ju posunuli na dosah k tomu, aby sa stala budúcou britskou premiérkou.
Pomáha jej aj to, že nie je bývalým ministrom financií Rishim Sunakom, ktorého niektorí členovia vládnucej Konzervatívnej strany obviňujú z vyvolania vzbury proti jeho šéfovi Johnsonovi a obávajú sa, že v nasledujúcich voľbách nedokáže poraziť opozičnú Labouristickú stranu.
L. Trussová, britská ministerka zahraničných vecí, sa teraz stretne so R. Sunakom po tom, čo sa v stredu dostala do finále boja o post premiérky, keď sa zotavila po pomalom začiatku a vyradila mladšiu ministerku obchodu Penny Mordauntovú.
Stretne sa s približne 200-tisíc členmi strany a zdá sa, že je pripravená získať si ich priazeň - v prieskumoch sa zatiaľ umiestnila na prvom mieste - a 5. septembra by sa mala stať ich novou líderkou a budúcou britskou premiérkou.
Podporujúci zákonodarcovia tvrdia, že L. Trussová môže vládnuť od prvého dňa, pričom plánuje oživiť britskú ekonomiku znížením daní o 30 miliárd libier (približne 35 miliárd eur). V kampani bude tiež figurovať jej rázny postoj k Rusku, Číne a aj k Bruselu v súvislosti s brexitom.
Trvdiac, že je skutočnou konzervatívkyňou, odmietla označenie R- Sunaka, dlhoročného člena strany a bývalého bankára spoločnosti Goldman Sachs, ako "socialistu".
„Teraz je čas na odvahu, nie na bežný postup vo svete biznisu,“ povedala v utorok v narážke na R- Sunaka, ktorý odmieta okamžité zníženie daní.
Cesta na vrchol
Trussovej cesta na vrchol Konzervatívnej strany nebola jednoduchá.
Narodila sa rodičom, ktorých označuje za „ľavičiarov", a jej matka, zdravotná sestra a učiteľka, a otec, lektor matematiky, ju brávali na demonštrácie proti vtedajšej konzervatívnej premiérke M. Thatcherovej, ktorá je dnes jej politickým idolom.
Keď bola členkou Liberálnych demokratov na Oxfordskej univerzite, kritizovala monarchiu a svoju konverziu ku konzervativizmu opísala ako „vzburu", ktorú podnietilo presvedčenie, že „ľudia by mali uspieť na základe zásluh".
Ako konzultantka v oblasti manažmentu vstúpila do parlamentu v roku 2010.
Jej skorú ministerskú kariéru definoval bizarný prejav na konferencii Konzervatívnej strany v roku 2014.
Uviedla, že Británia dováža dve tretiny svojho syra, a potom nahnevane vyhlásila: „To. Je. Hanba." Dramatická pauza sa stretla s vlnou potlesku a klip sa stal často používaným GIF-om a meme obrázkom vo Westminsteri aj mimo neho.
Od svojho nástupu do funkcie ministerky zahraničných vecí v septembri minulého roka L. Trussová hojne zverejňuje fotografie zo svojho snaženia - od postávania na moskovskom Červenom námestí v kožušinovej čiapke napriek tomu, že bolo relatívne teplo, až po státie na vrchole tanku v Estónsku.
Vymodelovala sa ako ostrá kritička ruského prezidenta Vladimira Putina, ale niektorí sa obávajú, že jej rázny postoj k ruskej vojne by mohol zvýšiť napätie na nebezpečnú úroveň.
Na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom tesne pred vpádom Moskvy na Ukrajinu zostala L. Trussová v rozpakoch, keď ju prinútil poprieť ruskú suverenitu nad regiónmi Rostov a Voronež, nachádzajúcich sa na juhu Ruska, informoval denník Kommersant.
Britský zdroj uviedol, že L. Trussová počas stretnutia iba zle rozumela, a označil toto tvrdenie za „klasickú ruskú propagandu".
L. Trussová tiež varovala Čínu, aby sa poučila z reakcie Západu ohľadne ruskej invázie na Ukrajinu, a povedala, že Peking bude čeliť následkom, ak nebude „hrať podľa pravidiel".
Dokonca aj jej priaznivci sa obávajú, že by mohla byť príliš rýchla v názoroch na to, aby bola efektívnou diplomatkou, ale v tomto boji sa väčšina konzervatívcov viac sústredí na záležitosti bližšie k domovu.
Trochu drevená?
Dokonca aj jej najneochvejnejší priaznivci hovoria, že je dynamická, workoholička, ktorá sa venuje detailom politiky. Iní veria, že dokáže ustrážiť kormidlo po Johnsonových turbulentných troch rokoch pri moci.
Okrem zníženia daní financovaného z ďalších pôžičiek L. Trussová uviedla, že s dlhom, ktorý vznikol v dôsledku pandémie covid-19, by sa malo zaobchádzať ako s „vojnovým dlhom" a mal by sa splácať dlhšie obdobie.
R. Sunak v nedeľu kritizoval jej plán s narážkou, že ide iba o „rozprávku". L. Trussová odpovedala: „Cestu k rastu nemožno dosiahnuť zdanením." Najväčší vplyv však mal zrejme jej postoj k brexitu.
Napriek tomu, že L. Trussová v referende v roku 2016 hlasovala za zotrvanie v Európskej únii, zaujala tvrdý postoj k obchodu so Severným Írskom, čo potešilo euroskeptikov a vyvolalo zdesenie Bruselu, ktorý tvrdí, že tým porušuje medzinárodné právo.
Pravdepodobne jednou z jej najväčších slabín je, čo jeden konzervatívny zákonodarca opisuje ako to, že nie je najefektívnejšia „komunikátorka", ktorú Ed Costelloe, predseda skupiny Conservative Grassroots, charakterizoval ako „trochu drevenú".
Na jednej z diskusií priznala, že možno nie je „najšikovnejšia moderátorka", ale „keď poviem, že niečo urobím, tak to urobím".