Britská centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,50 percenta. Banka sa tak snaží bojovať s vysokou infláciou. Menový výbor zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu už po dvanásty raz za sebou a základná sadzba v Británii je najvyššie od roku 2008, keď vrcholila globálna finančná kríza.
Hrozí sprísňovanie menovej politiky
Centrálna banka už neočakáva recesiu. Na tento rok počíta s rastom hrubého domáceho produktu o 0,25 percenta, zatiaľ čo vo februári čakala pokles, a to o 0,5 percenta. Súčasne ale očakáva pomalšie znižovanie inflácie, predovšetkým pre nečakane silný a vytrvalému rastu cien potravín.
„Ak by sa objavili dôkazy o pretrvávajúcich tlakoch, bolo by potrebné ďalšie sprísnenie menovej politiky,“ uviedla britská centrálna banka. V otázke budúceho smerovania menovej politiky zachovala rovnaké usmernenia ako vo februári a marci. Väčšina ekonómov očakáva, že centrálna banka do konca tohto roka sadzby nezmení.
Neprimerane vysoká inflácia
Bank of England začala zvyšovať náklady na úvery ako prvá z veľkých centrálnych bánk v decembri 2021. Avšak, kritici tvrdia, že táto zmena nebola dostatočne rázna. V krajine je inflácia dvojnásobne vyššia ako v Spojených štátoch a značne prevyšuje úroveň inflácie v eurozóne. Nie je ďaleko od 40-ročného maxima 11,1 percenta, kde bola v októbri minulého roka.
Minulý týždeň americká centrálna banka aj Európska centrálna banka zvýšili svoje základné úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu. Zatiaľ čo šéf Fedu Jerome Powell naznačil možnú pauzu vo zvyšovaní úrokov, prezidentka ECB Christine Lagardeová uviedla, že je príliš skoro na to, aby banka zvyšovanie úrokov zastavila.