Britská centrálna banka podľa očakávania ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 5,25 percenta, čo je najvyššia úrovni od roku 2008. Informovala o tom v tlačovej správe. Centrálna banka sa prostredníctvom vysokých úrokov snaží dostať pod kontrolu infláciu. Jej guvernér Andrew Bailey vo štvrtok však signalizoval blížiace sa zníženie úrokov.

„Ešte nie sme v situácii, keď môžeme úrokové sadzby znížiť, ale veci sa vyvíjajú správnym smerom,“ uviedol Bailey. Podľa guvernéra prichádzajú ďalšie povzbudivé známky poklesu inflácie, avšak centrálna banka potrebuje mať väčšiu istotu, že cenové tlaky v ekonomike sú plne pod kontrolou.

Britský štatistický úrad v stredu oznámil, že medziročný rast spotrebiteľských cien v Británii vo februári spomalil na 3,4 percenta z januárových štyroch percent. Inflácia sa tak dostala na najnižšiu úroveň od septembra 2021. Predvlani v októbri sa vyšplhala až na 11,1 percenta, čo bola najvyššia úroveň za viac ako 40 rokov.

Úrokové sadzby tento týždeň ponechala bez zmeny aj americká centrálna banka Fed. Naopak švajčiarska centrálna banka svoju základnú úrokovú sadzbu dnes prekvapivo znížila o štvrť percentuálneho bodu na 1,50 percenta. Stala sa tak prvou veľkou centrálnou bankou, ktorá zmiernila doterajšiu sprísnenú menovú politiku zavedenú v snahe obmedziť infláciu.

Ďalšie dôležité správy

Vlajka amerického Federálneho rezervného systému máva vo vetre a v pozadí je rozmazaná vlajka Spojených štátov.
Neprehliadnite

Americká centrálna banka piatykrát po sebe nezmenila úrokové sadzby