Britská centrálna banka vo štvrtok podľa očakávania zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 5,25 percenta. Banka sa zvyšovaním úrokov snaží bojovať s vysokou infláciou, vo vyhlásení tiež varovala, že náklady na pôžičky pravdepodobne zostanú nejaký čas vysoké. Menový výbor Bank of England (BoE) zvýšil hlavný úrok už po štrnásty raz za sebou a základná sadzba v Británii je najvyššia od roku 2008, keď vrcholila globálna finančná kríza.
Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali zvýšenie o štvrť percentuálneho bodu. Niektorí však špekulovali, že by BoE mohla zopakovať júnový prekvapujúci krok a zvýšiť úrok až o pol percentuálneho bodu, pretože inflácia naďalej zostáva vysoká.
Na rozdiel od Fedu alebo Európskej centrálnej banky, ktoré minulý týždeň tiež zvýšili sadzby o štvrť percentuálneho bodu, BoE príliš nenaznačila, že by zvyšovanie sadzieb malo skončiť. Británia totiž stále bojuje s vysokou infláciou, ktorá sa síce v júni znížila na 7,9 percenta, je však stále najvyššia v porovnaní s ďalšími poprednými svetovými ekonomikami a ďaleko od dvojpercentného cieľa britskej centrálnej banky.
Ekonomika odoláva
Centrálna banka očakáva, že do konca tohto roka sa inflácia spomalí na 4,9 percenta. To je výraznejšie zníženie, ako odhadovala v máji. K dvojpercentnému cieľu sa však má inflácia vrátiť až v druhom štvrťroku 2025, teda o tri mesiace neskôr, ako predpokladala v máji.
Ekonomika krajiny je podľa banky prekvapivo odolná. V tomto a budúcom roku podľa novej prognózy predpovedá zvýšenie hrubého domáceho produktu o 0,5 percenta a v roku 2025 o 0,25 percenta. V máji predpovedala, že HDP tento rok stúpne o 0,25 percenta. Medzinárodný menový fond nedávno uviedol, že podľa jeho prognózy britská ekonomika tento rok stúpne o 0,4 percenta, čo bude druhý najpomalší rast spomedzi krajín skupiny G7 po Nemecku.
Britská ekonomika, ktorú zasiahol šok z brexitu, ale tiež pandémia a nárast cien plynu v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, sa v tomto roku zatiaľ vyhla všeobecne očakávanej recesii. Na rozdiel od väčšiny ostatných veľkých bohatých ekonomík sa však zatiaľ len ťažko zotavila na úroveň spred pandémie.
Bank of England začala zvyšovať náklady na úvery ako prvá z veľkých centrálnych bánk v decembri 2021. Kritici ju však obviňujú z nedostatočne razantného postupu.