Britskému turizmu sa nedarí, negatívne ho zasiahla nielen olympiáda, ale i rekordne daždivé leto. V porovnaní s predchádzajúcim rokom klesla návštevnosť miest i obľúbených atrakcií. Podnikatelia v cestovnom ruchu však vidia aj iný problém. Vláda čelí z ich strany obvineniam, že nechce uvoľniť vízový systém, ktorý odrádza najmä obyvateľov rozvíjajúcich sa ekonomík Veľkej štvorky, teda Brazílie, Ruska, Indie a Číny (BRIC), píše britský portál The Daily Telegraph.
Národný štatistický úrad uviedol, že počet zahraničných turistov klesol v auguste o päť percent v porovnaní s rovnakým obdobím spred roka a potvrdil tak predošlé dohady, podľa ktorých olympiáda podnikateľom v cestovnom ruchu uškodila. Výkonný riaditeľ spoločnosti Travelodge Grant Hearn, prevádzkujúcej sieť hotelov po celom svete, následne vyzval premiéra Davida Camerona, aby zredukoval byrokratické ťažkosti sprevádzajúce proces vybavovania britských víz pre obyvateľov krajín BRIC.
„Päťpercentný pokles zahraničných turistov počas najvýznamnejšieho roku britského cestovného ruchu je veľkým sklamaním,“ povedal. Podľa neho sú napríklad Spojené štáty ďaleko vpredu v lákaní návštevníkov z bohatých rozvíjajúcich sa trhov a napríklad pre Číňanov zaviedli päťročné víza s možnosťou opakovaného vstupu do krajiny.
Nick Varney, šéf spoločnosti Merlin Entertainments, ktorá prevádzkuje viaceré atrakcie vrátane London Eye, Múzea voskových figurín v hlavnom meste či najobľúbenejšieho zábavného parku v Británii Alton Towers Waterpark, taktiež varoval, že ani olympiáda či júnové oslavy diamantového jubilea nástupu kráľovnej Alžbety II. na trón, nepomohli turistickému ruchu. Vízovú politiku krajiny označil za vtip a Davida Camerona obvinil, že napriek jeho sľubom o rozvoji turizmu ako jednej z priorít z roku 2010, keď nastupoval do úradu premiéra, neurobil v tomto smere o nič viac, ako predchádzajúca vláda.
„Olympiáda odviedla skvelú prácu pre imidž krajiny. Je mnoho ľudí, ktorí sem chcú prísť, no vízové pravidlá sú zložité a nákladné,“ povedal. Ekonomický prínos olympiády by sa podľa neho mal premietnuť aj do cestovného ruchu, no nestane sa tak, ak mu vláda neumožní bojovať o turistov s konkurenčnými trhmi v Európe. Francúzi podľa neho ťažia zo svojho členstva v Schengene a aj preto sú osemkrát obľúbenejšou cieľovou destináciou čínskych turistov ako Británia.
Cestovný ruch negatívne poznačilo aj najdaždivejšie leto v Británii za posledných sto rokov. Po iné roky obľúbené atrakcie navštívilo až o 60 percent menej návštevníkov. Najmä otvorené priestranstvá ako parky či záhrady ostávali pre počasie prázdne, straty na tržbách hlásili aj kaviarne či reštaurácie. Počet návštevníkov klesol londýnskemu ZOO, Toweru i Kráľovskej botanickej záhrade v Kew.
Asociácia popredných turistických atrakcií informovala, že v mnohých oblastiach podnikania zaznamenala krajina najhoršiu sezónu od epidémie slintačky a krívačky v roku 2001. Asociácia združuje 43 členov, ktorí prevádzkujú dvetisíc turistických atrakcií po celej krajine. Každý rok ich navštívi približne sto miliónov domácich i zahraničných turistov, no napríklad londýnske atrakcie postihol od mája do augusta 15-percentný prepad oproti minulému roku.
„Počas prvých dvoch týždňov olympiády zaznamenali kľúčové atrakcie Londýna až 61-percentný prepad v návštevnosti v porovnaní s minulým rokom. Z Londýna sa vtedy stalo mesto duchov,“ povedal výkonný riaditeľ Bernard Donnoghue.
Zdroj: SITA/AP
Ilustračné foto - SITA / AP