Článok bol aktualizovaný v plnom rozsahu 19. júla 2016 o 8:30

Obnovu flotily ponoriek vyzbrojených jadrovými strelami Trident obhajovala v parlamente aj nová premiérka Theresa Mayová, ktorá povedala, že vzdať sa jadrových zbraní by bolo „nebezpečným hazardom“.

Po šesťhodinovej rozprave hlasovalo za obnovu ponorkovej flotily, ktorá je vo výzbroji britského Kráľovského námorníctva od roku 1990, 472 poslancov dolnej komory parlamentu, proti ich bolo 117. Podľa odhadov britskej vlády budú náklady na obnovu flotily v priebehu nasledujúcich 20 rokov predstavovať čiastku 41 miliárd libier (približne 49 miliárd eur).

„Hrozby pre Spojené kráľovstvo nezmizli," povedala T. Mayová. Za zdroj nebezpečenstva označila ruského prezidenta Vladimira Putina, alebo krajiny ako je Severná Kórea, ktoré nelegálne vyvíjajú jadrové zbrane.

Podľa premiérky by bolo „hrubo nezodpovedné" zbaviť sa schopnosti reagovať na hrozby vo svete, zvlášť keď Británia nesie zodpovednosť aj za bezpečnosť svojich spojencov. „Keby sme sa zbavili jadrových zbraní, späť už ich nezískame," povedala.

T. Mayová tiež odmietla kritiku, že je udržiavanie flotily štyroch ponoriek s jadrovými hlavicami príliš nákladné. Náhrada všetkých štyroch plavidiel podľa nej počas 35 rokov ich životnosti bude zodpovedať len 0,2 percentám britských štátnych výdavkov v rovnakom období. Premiérka nesúhlasí ani so zmenšovaním flotily. „Neobetujem bezpečnosť kvôli falošným úsporám," povedala.

T. Mayová tiež uviedla, že je pripravená jadrové zbrane použiť, aj keby to malo znamenať smrť tisícov nevinných. „Odstrašovanie našich nepriateľov spočíva v tom, že vedia, že sme pripravení ich (jadrové zbrane) použiť," povedala.