Teraz ministerstvo tvrdí, že dohodu znovu zváži vzhľadom k napätiu medzi Západom a Východom po ruskom ovládnutí ukrajinského poloostrova. "Žiadne rozhodnutie nepadlo. Vo svetle posledných udalostí na Ukrajine zvažujeme, ako sa spolupráca vyvinie," uviedol v zaslanom vyhlásení rezortný hovorca. Rosatom sa vyjadrenia zdržal.
Rosatom si nedávno pripísal výrazný úspech v strednej Európe, keď maďarský prezident János Áder napriek protestom opozície podpísal nový zákon umožňujúci rozšírenie jadrovej elektrárne Paks. Pôjde o najväčší stavebný projekt v Maďarsku od pádu komunistického režimu.
Budapešť v januári s Moskvou dohodla, že rozšírenie elektrárne na dvojnásobok výkonu, ktoré vykoná Rosatom, bude financovať pomocou ruskej pôžičky vo výške desiatich miliárd eur. Celý projekt by mal stáť až štyri bilióny forintov.
Rusi sa prostredníctvom česko-ruského konzorcia MIR.1200 uchádzajú aj o dostavbu dvoch blokov českej jadrovej elektrárne Temelín. Súťaže o zákazku sa zúčastňuje tiež americko-japonská spoločnosť Westinghouse. Hlasy pre ukončenie tohto tendra zaznievajú aj z vlády.