Brian Pinker, 82-ročný britský dôchodca, sa v pondelok stal prvým človekom na svete, ktorého zaočkovali proti koronavírusu vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca. Vakcínu mu podali v Churchillovej nemocnici v britskom meste Oxford, informovala agentúra AFP.

,,Som veľmi rád, že dnes dostanem vakcínu proti Covid-19 a som naozaj hrdý na to, že je to tá, ktorú vyvinuli v Oxforde," uviedol bývalý manažér údržby Pinker, ktorého cituje agentúra DPA. Vakcínu mu podali o 07.30 h miestneho času (08.30 h SEČ), uviedla Národná zdravotná služba (NHS).

V piatok 13. novembra bolo v Nemecku napriek novým reštriktívnym opatreniam, ktoré v rámci čiastočného lockdownu platia už týždeň a pol, hlásených 23.542 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o vôbec najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.
Neprehliadnite

Celosvetový počet prípadov nákazy koronavírusom dosiahol 85 miliónov

Spomínanú očkovaciu látku schválil britský Úrad pre reguláciu liekov (MHRA) v stredu 30. decembra. Oproti vakcíne od konzorcia Pfizer-BioNTech, ktorú Británia používa od 8. decembra, je táto vakcína lacnejšia a môže sa skladovať v bežnej chladničke namiesto ultrachladného prostredia (-70 stupňov Celzia).

Británia má k dispozícii 530-tisíc dávok novej vakcíny, pričom k 700 aktívnym vakcinačným centrám pridajú v najbližšom týždni stovky ďalších takýchto stredísk v nemocniciach i lekárskych ordináciách, avizovala ešte cez víkend NHS.

Cieľom Británie je čo najskôr zvýšiť kapacity na podanie vakcíny dvom miliónom ľudí za týždeň. ,,Dúfame, že budeme môcť (zaočkovať) desiatky miliónov ľudí v priebehu najbližších troch mesiacov," povedal britský premiér Boris Johnson. Na rozdiel od iných krajín plánuje Británia podávať druhú dávku oboch vakcín (od Pfizer i AstraZeneca) namiesto 21 dní až 12 týždňov po prvej, aby urýchlila imunizáciu čo najväčšieho počtu ľudí.