Po pondelkovom predstavení plánu britskej vlády na postupné uvoľnenie koronavírusových reštrikcií v Spojenom kráľovstve prudko stúpol počet rezervácií medzinárodných dovoleniek a leteniek. S odvolaním sa na letecké spoločnosti a cestovné kancelárie o tom dnes informoval spravodajský server BBC. Hranice by Británia mohla otvoriť v polovici mája, nie je však jasné, či to epidemická situácia dovolí, ani či s prílivom britských turistov budú súhlasiť ostatné štáty.
Najväčší britský usporiadateľ zájazdov TUI Group cez noc zaznamenal navýšenie dopytu po zahraničných dovolenkách o 500 percent. Nízkonákladové aerolinky EasyJet v porovnaní s minulým týždňom zaznamenali o 337 percent viac rezervácií leteniek a 630 percentný skok v objednávkach zájazdov.
Usporiadateľ zájazdov TUI Group je kvôli pandémii opäť v hlbokej strate
Briti podľa easyJet najradšej volili prímorské destinácie, ako sú Málaga, Alicante či Palma de Mallorca v Španielsku, Faro v Portugalsku a grécka Kréta. Najčastejšie si dovolenku rezervovali na august, nasledovaný júlom a septembrom. Na stránkach TUI si ľudia vyberali najčastejšie Grécko, Španielsko a Turecko, a to obzvlášť od júla ďalej.
Postupný plán na uvoľnenie reštrikcií pre Anglicko v pondelok popoludní predstavil v parlamente britský premiér Boris Johnson. V marci sa podľa plánu otvoria školy či sa umožní stretávanie viac ľudí.
Zákaz medzinárodného cestovania potrvá najmenej do 17. mája, presnejšií postup ohľadom cestovania chce kabinet zverejniť 12. apríla. S príchodom britských turistov bez nutnosti karantény však musia súhlasiť aj vlády v cieľových destináciách.
Johnson predstavil plán postupného uvoľňovania opatrení do konca júna
Poslednou fázou postupného uvoľňovania bude 21. júna 2021 otvorenie klubov a povolenie hromadných akcií - hoci britská vláda opakovane zdôraznila, že uvoľňovanie sa bude riadiť aktuálnymi štatistikami, nie kalendárom.
„Mám nádej, ale samozrejme sa nič nedá zaručiť ... som optimistický, že sa nám to podarí," komentoval dnes Johnson dodržanie júnového dáta pre ukončenie všetkých reštrikcií.
Premiér tiež uviedol, že minister Michael Gove dostal na starosti preskúmať „vedecké, morálne, filozofické a etické" otázky ohľadom zavedenia takzvaných očkovacích certifikátov pre tých, ktorí dostali vakcináciu proti Covidu-19. Takýto preukaz by im mohol zabezpečiť prednostný prístup k niektorým službám.
V otázke európskeho očkovacieho preukazu ešte neexistuje konsenzus, tvrdí EÚ
„V súvislosti s tým existujú hlboké a komplexné problémy, ktoré musíme preskúmať, etické otázky ohľadom úlohy vlády pri nariaďovaní všetkým ľuďom, aby si takú vec zariadili," uviedol Johnson.
„Nemôžeme diskriminovať tých, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu dostať vakcínu. Môžu existovať zdravotné dôvody, prečo sa nenechať očkovať ... niektorí ľudia môžu vakcinácii úplne odmietať," dodal premiér.
Koronavírus sa v 67 milionovej Británii od začiatku epidémie potvrdil u približne 4,1 milióna ľudí, z ktorých cez 120-tisíc zomrelo. Británia má však jeden z najrýchlejších svetových očkovacích programov, aspoň prvú dávku vakcíny proti Covidu-19 v krajine dostalo približne 17,7 milióna ľudí, teda asi štvrtina populácie.