V Británii budú autori kníh prvýkrát dostávať autorské poplatky aj z exemplárov svojich diel predaných v antikvariátoch. V rámci nového programu AuthorSHARE, ktorý vznikol z iniciatívy dvoch veľkých firiem predávajúcich použité knihy, majú tento rok spisovatelia premiérovo dostať tantiémy z fondu, kde je zatiaľ k dispozícii 200-tisíc libier. Napísal o tom denník The Guardian.
S nápadom, aby autori získavali drobné poplatky aj zo svojich kníh druhotne predaných v antikvariátoch, prišiel v roku 2015 zakladateľ antikvariátu Bookbarn International William Pryor. Teraz ho podporil aj reťazec World of Books Group. Za pomoci licenčnej agentúry ALCS majú od októbra všetkým autorom putovať drobné sumy za každú ich knihu, ktorá sa v obchodoch alebo e-shopoch zapojených antikvariátov predá. Autor takto môže získať maximálne tisíc libier ročne.
Mexická vláda viní z plagiátorstva odevné značky Zara, Patowl a Anthropologie
„Ako spisovateľa a ako zakladateľa Bookbarn ma vždy miatlo, že autori, teda tí, ktorí vytvárajú hlavnú surovinu nášho podnikania, nemajú (z predaja) žiadny prospech," uviedol Pryor. „Chceme, aby autori získali uznanie za hodnoty, ktoré vytvárajú, a dúfame, že sa k nám v tejto dobrovoľnej iniciatíve časom pridajú aj ďalší predajcovia," dodal.
V Británii doteraz dostávali autori poplatky len z predajov, kopírovania a požičiavanie nových kníh. Trh s použitými knihami ale rastie. Autori však nápad chvália nielen ako potenciálny nový zdroj príjmov, ale aj ako informáciu o tom, aký záujem majú čitatelia o ich staršie tituly. „Autori budú nesmierne radi, keď sa dozvedia, že ich knihy sa čítajú a robia radosť ešte dlho po svojom vydaní," uviedla šéfka Združenia autorov (SoA) Nicola Solomonove.