Spojené kráľovstvo má trojáčkový rating, výnosy štátnych dlhopisov sú na rekordných minimách, blízko nemeckých Bundov. Toto ružové zhrnutie je však v rozpore s realitou. Fiškálny deficit za rok končiaci sa v apríli 2012 je naplánovaný na osem percent HDP. No dosiahnuť ho bude ťažké, keďže v roku 2011 očakávaný rast ekonomiky na úrovni 1,7 percenta sa javí ako príliš optimistická prognóza.
Po chabej lanskej dynamike sa Británia v ostatných mesiacoch potáca okolo nuly. Predpoklad konzervatívno-liberálnej koalície, že rast zamestnanosti v privátnom sektore vykompenzuje prepúšťanie v štátnych inštitúciách, sa nepodarilo naplniť. Nezamestnanosť vykazuje rekordné maximá, počet mladých ľudí bez práce dosiahol jeden milión. Verejný sektor škrtá pracovné miesta rýchlejšie, ako sa čakalo. Vďaka tomu sú verejné výdavky pod kontrolou, no dusí to vyhliadky na oživenie. Súkromná spotreba sa scvrkáva, pretože domácnosti sa snažia zredukovať dlhy zároveň s razantným prepadom verejnej spotreby.
Odborári, ktorí čoraz viac zastupujú hlavne štátnych zamestnancov, sa vydali na vojnové cestičky. No ich nevôľa týkajúca sa škrtov v štátnych dôchodkoch zrejme nezíska širšiu podporu. Väčšie pochopenie u obyvateľstva by malo, keby kritiku nasmerovali na rastúce odmeny manažérov kótovaných súkromných firiem v čase, keď sa mzdy obyčajných ľudí znižujú.
Vzniká tak priestor pre hlasy volajúce po pláne B. Pod tým chápu kritici vlády spomalenie programu drastických škrtov až do roku 2015. Vedení Labouristickou stranou sa dožadujú ekonomickej stimulácie, ktorá by zabránila hospodárskej stagnácii. Vláda však neoblomne trvá na svojej ceste zdôrazňujúc, že úroky blízke nule životne závisia od dôvery trhov k rozhodnej fiškálnej konsolidácii.
Jediný stimul je iba menový. Bank of England drží kľúčové sadzby blízko nuly napriek inflácii smerujúcej k piatim percentám. To vyhovuje zadlženým majiteľom nehnuteľností zo strednej triedy, z ktorých mnohí volia konzervatívcov alebo liberálov. V októbri banka rozšírila program kvantitatívneho uvoľnenia z 200 mld. na 275 mld. GBP. Odborná verejnosť je však rozdelená v otázke, či menové rotačky dokážu efektívne ovplyvniť poskytovanie bankových úverov. Mnohí namietajú, že táto politika iba udržiava ceny aktív na umelo vysokých úrovniach a znižuje výnosy sporiteľom.
V reálnej ekonomike sa medzičasom dramaticky zhoršili vyhliadky výrobného sektora. Export je chabý, previs dovozov nad vývozmi sprevádzaný znehodnocovaním libry kŕmi importovanú infláciu. Politici súhlasia, že doterajšiu dominanciu finančných služieb by mala vyvážiť silnejšia priemyselná základňa. Túto ambíciu sa však nedarí naplniť.
Hlavolamom je vzdelávací systém. Hoci súčasná vláda rozšírila možnosti štúdia, kvalita odborného vzdelávania ostáva štrukturálnym problémom. Zúfalstvo mladých ľudí bez práce zásadne prispelo k augustovým výbuchom násilností v anglických mestách.
Niektoré britské banky budú potrebovať ďalší kapitál, hoci sú oveľa menej exponované v gréckych dlhopisoch ako ich konkurenti v kontinentálnej Európe. (Naopak, ich expozícia voči Írsku je veľmi veľká.) Vláda však chce ochrániť daňovníkov pred rizikami investičných bánk, ktoré budú musieť rizikové operácie zvládnuť samy. To viedlo k zníženiu ratingov niektorých z nich, čo korešponduje so zámerom kabinetu: aby precenenie rizík spôsobilo, že špekulatívna časť biznisu bude znášať vyššie náklady na kapitál. S úplným zavedením tejto vízie sa počíta od roku 2019.
Autor je korešpondent Neue Zürcher Zeitung.
Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet 2012, ktorá bola súčasťou TRENDU č. 48.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Foto - Profimedia.cz