Iba hŕstka spoločností vyrába vybavenie, ktoré by mohlo z hľadiska dôležitosti pre národné záujmy konkurovať výrobkom spoločnosti Ultra Electronics, píše The Telegraph.
Spoločnosť dodáva britským jadrovým ponorkám vybavenie, ktoré je také tajné, že dokonca ani jej vlastní poradcovia počas nedávnych rokovaní o prevzatí firmy netušili, čo vlastne robí. No po 120 rokoch nezávislosti padla Ultra Electronics do rúk Američanov.
Nájazd amerických spoločností
Ministri tento týždeň iba mávli rukou nad tým, že Ultra Electronics prevzala bostonská investičná spoločnosť Advent International.
Išlo o posledný krok v rámci mohutného nájazdu amerických firiem na britské zbrojárske spoločnosti. Ten spustila oslabená libra a ústretovosť kultúry predaja, ozrejmuje The Telegraph.
Opona sa za nezávislosťou spoločnosti Ultra Electronics spustila a vojenské kruhy sa teraz zamýšľajú nad tým, čoho by sa ešte Američania mohli zmocniť a či schopnosť Británie konať nezávisle od Washingtonu neutrpela ťažkú ranu.
Domáca zodpovednosť
Schopnosť Spojeného kráľovstva udržať si svojich výrobcov zbraní doma čoskoro čaká ďalšia veľká skúška.
Výrobcu leteckých komponentov GKN, nad ktorým v roku 2018 prevzala kontrolu spoločnosť Melrose, zrejme čaká ďalší predaj.
Väčšina ostatných krajín má oveľa vyššiu kontrolu nad tým, kto môže investovať do obrannej infraštruktúry a zbrojárskych spoločností. Riziko straty týchto firiem podľa denníka spočíva v strate schopnosti vyrábať potrebné vybavenie.
Spoločnosť Advent International prisľúbila, že ponechá najcitlivejšie časti spoločnosti Ultra Electronics, ktorá poskytuje ponorkám Kráľovského vojenského námorníctva sonary. Advent International však ostatné časti do konca roka predá.
Kto je na rade?
Okrem GKN môže čoskoro dôjsť aj k predaju hŕstky ďalších veľkých zbrojárskych spoločností. Podľa nezávislého obranného analytika Howarda Wheeldona by ďalšími na rade mohli byť menšie, často súkromné, technologické spoločnosti. Spojené kráľovstvo ich má stovky.
Na pozadí obáv z toho, že prísne tajné zbrojárske podniky padnú do cudzích rúk, vznikli začiatkom roka nové pravidlá, ktoré vláde technicky dávajú väčšie právomoci rušiť dohody. Podľa Wheeldona by tieto pravidlá mohli pomôcť udržať spoločnosti, akou je GKN, doma v Británii.