Európska komisia odporúča členským štátom EÚ, aby aplikovali „záchrannú brzdu" na dopravné spojenia z juhom Afriky. Dôvodom je nový variant koronavírusu B.1.1.529. Únia zároveň vyzýva ľudí, ktorí sa vrátili z tejto oblasti, aby prísne dodržiavali karanténne opatrenia. Uviedol portál BBC.
Členské krajiny Európskej únie sa už dohodli na okamžitom zavedení obmedzení na všetky druhy dopravy zo siedmich krajín z južnej časti Afriky s cieľom obmedziť šírenie nového variantu koronavírusu. Informovala o tom v piatok na Twitteri hovorkyňa Európskej komisie Dana Spinantová.
Medzi postihnuté krajiny patria Botswana, Eswatini (bývalé Svazijsko), Juhoafrická republika, Lesotho, Mozambik, Namíbia a Zimbabwe.
Prísne podmienky
Pre cestujúcich prichádzajúcich z týchto krajín by mali platiť prísnejšie požiadavky v oblasti karantény, testovania a trasovania kontaktov.
Slovinské predsedníctvo v rade EÚ na Twitteri potvrdilo, že členské krajiny prijali tieto opatrenia v rámci mechanizmu krízovej reakcie (IPCR). Zavedenie opatrení je v kompetencii jednotlivých členských krajín.
Lety pozastavujú Česká republika, Nemecko, Holandsko, Taliansko, Nemecko. K zákazu sa pridali aj Izrael, Singapur a Japonsko.
Británia už vo štvrtok oznámila, že dočasne zakáže lety zo šiestich juhoafrických krajín po tom, čo vedci v Juhoafrickej republike ohlásili, že zistili nový variant koronavírusu obsahujúci veľký počet mutácií. Informovala o tom agentúra AFP.
Veľký skok v evolúcii koronavírusu: Vedci sú na pozore, finančné trhy sa prepadajú
Preventívne dôvody
Britský minister zdravotníctva Sajid Javid priblížil, že z preventívnych dôvodov a ,,hlbokých obáv" z nového variantu vírusu pozastavia od piatka 13.00 h všetky letecké spojenia z JAR, Namíbie, Lesotha, Eswatini (bývalého Svazijska), Zimbabwe a Botswany.
Omikron: Čo vieme o novom variante koronavírusu z Juhoafrickej republiky
„Od všetkých ľudí, ktorí pricestujú z týchto krajín budeme od nedele 04.00 h vyžadovať karanténu v hoteloch,“ povedal Javid. Dodal, že tí, čo do Spojeného kráľovstva prídu pred uvedeným termínom, by sa mali izolovať doma a takisto podstúpiť PCR test na druhý a ôsmy deň po príchode. „A ak niekto prišiel z nejakej z týchto krajín za posledných desať dní, požiadame ho, aby išiel na PCR test,“ uviedol.
„Údaje, ktoré zatiaľ máme o tomto variante, ukazujú, že môže byť nákazlivejší ako variant delta a vakcíny, ktoré v súčasnosti máme, môžu byť voči nemu menej účinné," varoval Javid. V Británii výskyt tohto variantu podľa neho zatiaľ nezaznamenali.
Európa aj Slováci sa majú čo učiť. V Británii klesajú počty hospitalizovaných s covidom
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová avizovala, že EÚ navrhne pozastaviť letecké spojenia medzi JAR a celým euroblokom.
Izrael v piatok tiež nariadil okamžité posúdenie možnosti zastavenia letov z JAR a viacerých iných afrických krajín do Izraela a naopak. Miestne zdravotnícke úrady vzápätí ohlásili prvý potvrdený prípad nákazy týmto novým variantom v Izraeli.
Dvakrát viac mutácií
Nový variant, ktorému sa pripisuje súčasný nárast v počte nakazených v JAR, zaznamenali už aj v Botswane a Hongkongu medzi cestujúcimi prichádzajúcimi z tejto krajiny.
Kým Európa zažíva kvôli covidu hororovú jeseň, britská stratégia sa ukazuje ako lepšia
Dostal vedecké označenie B.1.1.529 a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) by mu mala dať grécke označenie podľa slov virológa Tulia de Oliveiru v piatok. Stanica Sky News uvádza, že spomínaný variant má 30 mutácií, čo je dvojnásobne viac ako ich má variant delta.
WHO oznámila, že tento hlásený variant "pozorne sleduje" a podľa očakávania zvolá na piatok technické zasadnutie, kde sa rozhodne, či by mal byť označený za variant "záujmu" alebo "znepokojujúci" variant.