Británia investuje takmer 200 miliónov libier (približne 232 miliónov eur) do výstavby prvého európskeho zariadenia na výrobu vysokokvalitného uránu s nízkym obohatením, známeho ako HALEU. Vláda tvrdí, že toto palivo bude potrebné pre ďalšiu generáciu projektov jadrovej energie. 8. mája to oznámila vláda Spojeného kráľovstva.
V rámci úsilia o splnenie klimatických cieľov a zlepšenie energetickej bezpečnosti chce Británia do roku 2050 zvýšiť kapacitu svojich jadrových elektrární na 24 gigawattov, čo zodpovedá približne štvrtine predpokladaného dopytu po elektrickej energii. V súčasnosti jadrová energia pokrýva približne 14 percent dopytu po elektrickej energii v krajine. Krajina dúfa, že vybuduje nové moderné reaktory, ktoré by mohli potrebovať palivo HALEU.
Británia poskytne 196 miliónov libier spoločnosti Urenco, ktorá sa zaoberá obohacovaním uránu, na výstavbu zariadenia v severozápadnom Anglicku. Zariadenie by mohlo byť pripravené začať vyrábať palivo na použitie v Británii alebo na vývoz do roku 2031, uviedlo ministerstvo pre energetickú bezpečnosť.
Palivo HALEU potrebujú viaceré spoločnosti vyvíjajúce moderné jadrové reaktory na celom svete. TENEX je hlavnou spoločnosťou, ktorá v súčasnosti toto palivo komerčne predáva. Je súčasťou ruskej štátnej energetickej spoločnosti Rosatom. Od ruskej invázie na Ukrajinu sa však Západ snaží znížiť dovoz energie z Ruska.
Americká spoločnosť Centrus Energy tiež začala vyrábať malé množstvá tohto paliva a očakáva, že výrobu rozšíri. Francúzska spoločnosť Orano zvažuje výstavbu závodu v USA.
Urán HALEU je obohatený na 20 percent, zatiaľ čo urán, ktorý sa používa vo väčšine súčasných jadrových elektrární, je obohatený na päť percent.
Veľká Británia tiež vyhlásila súťaž na obstaranie 600 miliónov libier na výstavbu prvého komerčne životaschopného prototypu fúznej elektrárne na svete, ktorú chce pripojiť do siete do roku 2040. Vedci, vlády a spoločnosti na celom svete vrátane USA a Japonska sa už roky snažia využiť jadrovú syntézu, jadrovú reakciu, ktorá poháňa Slnko, na výrobu elektrickej energie bez emisií a bez vzniku veľkého množstva rádioaktívneho odpadu.