Británia podpísala dohodu o voľnom obchode s Austráliou. Je to prvá obchodná zmluva, ktorou sa Londýnu podarilo uzavrieť po brexite a vyjednať ju od nuly bez toho, aby obsahovala podmienky, za ktorých spolu obe krajiny obchodovali v čase, keď bola Británia členským štátom Európskej únie. Informuje o tom server BBC.

Londýn a Canberra vyjednali dohodu o voľnom obchode už v polovici júna. Britská vláda si od nej okrem zrušenia ciel sľubuje nárast obchodnej výmeny o 10,4 miliardy libier.

Dohoda o voľnom obchode

Dúfa tiež, že sa stane vstupnou bránou do rýchlo rastúceho regiónu juhovýchodnej Ázie a okolia a že posilní jej snahu pripojiť sa k ázijsko-pacifickej dohode o voľnom obchode, takzvanej Komplexnej a progresívnej dohode pre transpacifické partnerstvo (CPTPP), čo je jedna z najväčších zón voľného obchodu na svete.


pôvodný súbor:Croatia022Hvar.jpg
Neprehliadnite

Británia udelila Francúzsku 23 licencií na rybolov v britských vodách

Pre Austráliu je to druhá najväčšia takáto dohoda uzavretá s inou krajinou. Austrálčanom okrem iného umožní ľahšie žiť a pracovať v Británii. Uľahčí predaj austrálskeho vína, hovädzieho a cukru, ktoré v poslednej dobe kvôli napätým vzťahom bojkotuje Čína – pre Austráliu najdôležitejší exportný trh. Británia je ôsmym najväčším obchodným partnerom Austrálie. Tá je ale až dvadsiatym najväčším obchodným partnerom Británie.

Dohody s desiatkami krajín

Británia po svojom odchode z Európskej únie uzavrela obchodné dohody už s desiatkami krajín vrátane EÚ. Väčšina z nich je ale iba obyčajným predĺžením skorších dohôd, ktoré mala krajina v rámci Európskej únie, a neprináša Británii ďalšie výhody.

V čase, keď Británia opúšťala EÚ, mala únia uzavretých na 40 obchodných dohôd s viac ako 70 krajinami. Británia predĺžila dohody s väčšou časťou z nich. Zatiaľ sa jej nepodarilo uzavrieť komplexnú dohodu so Spojenými štátmi, v ktorú dúfala.

logo ropný koncern Shell
Neprehliadnite

Akcionári spoločnosti Shell schválili návrh presunúť sídlo do Británie