Dolná snemovňa parlamentu schválila novelu väčšinou - 312 hlasmi, informovala agentúra Reuters. Proti hlasovalo 270 poslancov, ktorí argumentovali, že Škóti v britskom parlamente získajú menejcenné postavenie.

Kritici uvedeného princípu tvrdia, že je súčasťou širšieho programu prenesenia právomocí na jednotlivé časti Spojeného kráľovstva a prehlbuje priepasť medzi Anglickom a Škótskom v čase, keď nad budúcnosťou ich 300-ročnej únie visí otáznik.

Reforma primárne rieši skutočnosť, že poslanci zastupujúci v britskom parlamente Škótsko mohli hlasovať o zákonoch, ktoré sa týkajú iba Anglicka, a mohli ich vetovať. Škótsko, Wales a Severné Írsko majú rozličné stupne autonómnej samosprávy, zatiaľ čo o zákonoch pre Anglicko rozhodoval doteraz celý britský parlament.

Niektorí anglickí politici presadili novelu po minuloročnom referende o nezávislosti Škótska, v ktorom sa škótski voliči tesnou väčšinou hlasov rozhodli pre zotrvanie vo zväzku s Britániou.

Britská vláda v snahe zabrániť výzvam na ďalšie referendum v Škótsku prisľúbila poskytnúť separátnemu škótskemu parlamentu širšie právomoci. Premiér David Cameron tiež prisľúbil urobiť ďalšie kroky smerom k poskytnutiu ďalších právomocí Walesu a Severnému Írsku.

Pod tlakom členov vlastnej Konzervatívnej strany doplnil D. Cameron pred májovými parlamentnými voľbami, v ktorých jeho strana zvíťazila, svoj volebný program o princíp „anglické hlasy pre anglické zákony".

Anglicko má v 650-člennej dolnej komore parlamentu 533 poslancov, Škótsko 59, Wales 40 a Severné Írsko 18. Poslancom britského parlamentu sa stáva ten z kandidátov, ktorý v danom volebnom obvode získa najviac hlasov, bez ohľadu na to, koľko ich dostane.