Epidémia ochorenia Covid-19 v Británii sa zdvojnásobuje zhruba každých sedem dní, a ak to bude takto pokračovať, v polovici októbra bude približne 50.000 nových prípadov nákazy koronavírusom denne. V pondelok to na brífingu vyhlásil hlavný vedecký poradca britskej vlády Patrick Vallance. Podľa jeho slov to povedie k vyše 200 úmrtiam denne, napísala tlačová agentúra Reuters.
Ochorenie Covid-19, spôsobované novým druhom koronavírusu, sa v Británii šíri a bude viac hospitalizácií aj úmrtí. ,,Keďže sa šíri všetkými vekovými skupinami, očakávame, že zažijeme nárast hospitalizácií a žiaľ, ten bude viesť k nárastu úmrtí," povedal Vallance.
Na brífingu sa zúčastnil aj hlavný poradca vlády pre zdravotníctvo Chris Whitty. Podľa neho pokiaľ ide o mieru nákazy, krajina sa nachádza v kritickom, rozhodujúcom bode, ale ,,vo veľmi zlom zmysle slova" a údaje ukazujú, že nastane exponenciálny rast ochorení, ak sa nepodniknú kroky. Whitty uviedol, že nákaza ide ,,zlým smerom".
Korona online: Na Slovensku za nedeľu pribudlo 79 nových prípadov
Zároveň sa očakáva, že vláda oznámi nové opatrenia na ovládnutie pandémie, píše tlačová agentúra AP. Premiér Boris Johnson cez víkend zasadal s ministrami a diskutovali o tom, ako má vláda zareagovať na nedávny nárast v prípadoch koronavírusovej infekcie, ktorá sa dostala na úroveň naposledy zaznamenanú v máji.
Podľa agentúry Reuters premiér Johnson v pondelok uvažoval nad zavedením druhej celoštátne karantény (lockdownu), pretože šírenie nákazy sa zrýchľuje a hrozí, že zničí akékoľvek náznaky ekonomického zotavenia a pošle milióny ľudí znovu do izolácie.
Druhý ,lockdown' už hoteliéri či gastro nezvládnu, ich obavy sa stupňujú
Spojené kráľovstvo už má najvyšší počet úmrtí na Covid-19 v Európe - a piaty najvyšší na svete, konkrétne 41 777. Pritom si krajina požičiava rekordné sumy peňazí, aby ich ako núdzové financie napumpovala do poškodenej ekonomiky. Nové prípady ochorenia Covid-19 stúpajú v Británii o najmenej 6 000 denne a počet prijatých ľudí do nemocníc sa zdvojnásobuje každých osem dní.