Británia minie väčšiu časť svojho rozpočtu na humanitárnu pomoc doma než v zahraničí. Pre tento rok si Londýn na projekty v Británii vyhradil štyri miliardy libier, ktoré využije najmä na zvládnutie rastúceho počtu žiadateľov o azyl a utečencov z Ukrajiny alebo Afganistanu. Na projekty v chudobných krajinách pošle zhruba tri miliardy libier.

Kritika prijatých rozhodnutí

Nový britský premiér Rishi Sunak ešte vo funkcii ministra financií znížil objem rozpočtu na zahraničnú pomoc a povolil použitie prostriedkov aj na domácej pôde, upozornil denník The Guardian. Zmeny v pravidlách pre výdavky na pomoc kritizujú humanitárne a charitatívne organizácie aj niektorí odborníci. Vláda ale zdôrazňuje, že naďalej patrí medzi najväčších darcov na svete, píše BBC.

Zahraničná pomoc môže v Británii predstavovať najviac 0,5 percenta národného dôchodku. Pred Sunakovým zásahom to bolo 0,7 percenta. Celkový britský rozpočet na pomoc predstavuje približne 11 miliárd libier, z čoho asi štyri miliardy libier idú do medzinárodných inštitúcií vrátane Svetovej banky, uvádza The Guardian.

„Balík peňazí, ktoré sme dali stranou na pomoc ľuďom v najchudobnejších krajinách, je okrajovaný zo všetkých strán," povedal Ranil Dissanayake z neziskovej organizácie Centrum pre globálny rozvoj, ktorá spracovala analýzu vládnych výdavkov. Sunak podľa neho skrátil rozpočet o tretinu a navyše stanovil nebezpečný precedens, keď o tieto peniaze môže žiadať prakticky ktokoľvek.

Nárast cudzincov v Británii

Británii prudko vzrástli náklady na starostlivosť o cudzincov na jej vlastnom území pre ich rastúci počet. Ministerstvo vnútra uviedlo, že do Británie tento rok prišlo 140 300 Ukrajincov a číslo pravdepodobne ešte stúpne, keďže úrady už udelili viac ako 194-tisíc víz. Ďalších 10-tisíc ľudí prišlo z Afganistanu a na malých lodiach cez Lamanšský prieliv už tento rok nelegálne priplávalo na 38-tisíc ľudí.

Platiť ich ubytovanie, stravu, zdravotnú starostlivosť, cestovanie a vzdelanie je nesmierne nákladné. Úradníci ministerstva vnútra tento týždeň oznámili poslancom, že len náklady na ubytovanie žiadateľov o azyl a utečencov predstavujú 6,8 milióna libier denne. To predstavuje 2,4 miliardy libier ročne.

Ďalšie dôležité správy

Netherlands Europe Christmas Shopping
Neprehliadnite

Polovica Britov plánuje minúť tieto Vianoce menej peňazí