Euroskeptická T. Mayová, ktorá ale v kampani bola pre zotrvanie v EÚ, bude mať za hlavnú úlohu uskutočniť odchod Británie z EÚ čo najmenej bolestivým spôsobom a dohodnúť s európskymi partnermi nové vzájomne uspokojivé vzťahy pre ďalšiu spoluprácu. Tieto rokovania budú zložité a potrvajú asi dva roky. Pôjde v nich aj o ďalší osud občanov z iných krajín EÚ, ktorí žijú v Británii, a Britov žijúcich inde v únii.

Dá si na čas

Rokovania sa musia podľa únijnej zmluvy začať z iniciatívy Londýna, pričom T. Mayová už skôr uviedla, že ich odštartuje asi až na budúci rok, aby mala čas sa na rozhovory poriadne pripraviť.

Británia má druhý raz premiérku, chránenci Camerona sú ohrození

Nová britská premiérka Theresa Mayová Zdroj: SITA / AP

Predlžuje sa tak obdobie neistoty v Británii a inde v Európe, ktoré sa odráža predovšetkým na finančných trhoch a v ekonomike.

Muži Camerona v ohrození

Na začiatku nová britská premiérka vymenuje nový kabinet, k čomu podľa agentúry Reuters pristúpi čoskoro. Podľa denníka The Guardian premiérka pritom zohľadní, kto bol z doterajších ministrov pre brexit a kto proti nemu. Tiež chce mať vo vláde viac žien, čo podľa denníka môže ohroziť niektorých Cameronových „starých chránencov“.

Británia má druhý raz premiérku, chránenci Camerona sú ohrození

David Cameron opúšťa s rodinou sídlo britských premiérov na Downing Street 10 v Londýne Zdroj: SITA / AP

Pri formovaní vlády bude T. Mayová musieť mať podľa komentárov tiež na pamäti, že sľúbila obnoviť jednotu vnútri Konzervatívnej strany, ktorú vážne narušila tvrdá kampaň pred referendom. Bude sa snažiť zjednotiť aj rozdelené obyvateľstvo. Zatiaľ čo niektorí Briti oslavujú brexit, iní neskrývajú svoje rozčarovanie, nespokojnosť a strach z budúcnosti. Mnoho občanov podľa Reuters má zlosť na politické elity.

Pôvodne sa očakávalo, že nový premiér sa ujme funkcie až na jeseň. Doterajšia ministerka vnútra T. Mayová sa totiž o predsedníctvo Konzervatívnej strany, a tým aj o premiérsky post uchádzala spolu s námestníčkou ministerky energetiky Andreou Leadsomovou. Výsledok vnútrostraníckych volieb mal byť známy v septembri. A. Leadsomová sa ale v pondelok prekvapivo zo súboja stiahla a T. Mayová zvíťazila bez ďalšieho boja.

Británia má druhý raz premiérku, chránenci Camerona sú ohrození

Theresa Mayová s manželom Philipom pred sídlom britských premiérov na Downing Street 10 Zdroj: SITA / AP

Trinásty šéf vlády za Alžbety

Britskej kráľovnej Alžbete II., ktorá je na tróne od roku 1952, slúžil už tucet premiérov, T. Mayová bude teda trinástym šéfom vlády za panovania Alžbety II. Prvým bol Winston Churchill, ktorého Alžbeta II. sama nemenovala, pretože sa stal premiérom v októbri 1951.

Medzi tuctom ministerských predsedov, ktorí slúžili Alžbete, bola aj jedna ďalšia žena - Margaret Thatcherová, ktorá viedla britskú vládu od mája 1979 do novembra 1990.

Británia má druhý raz premiérku, chránenci Camerona sú ohrození

Nová britská premiérka Theresa Mayová s kráľovnou Alžbetou II. Zdroj: SITA / AP

Diplomaciu povedie strojca brexitu

Za ministra zahraničných vecí si T. Mayová vybrala bývalého londýnskeho starostu Borisa Johnsona, ktorý viedol kampaň za vystúpenie Británie z EÚ. Nebude však zodpovedný za rokovania o vystúpení z EÚ, tie bude mať na starosti osobitný „minister pre brexit“. Funkciu tohto ministra T. Mayová podľa agentúry AP zverila skúsenému konzervatívnemu euroskeptickému poslancovi Davidovi Davisovi.

AP o ňom uvádza, že sa často dostával do sporov s T. Mayovou ako ministerkou vnútra kvôli veciam týkajúcim sa súkromia a slobody slova. Kritizoval právomoci britskej tajnej služby, ktoré podľa neho príliš zasahovali do súkromia ľudí. Už dlho bojoval za odchod z EÚ.

Za nového ministra financií T. Mayová vymenovala Philipa Hammonda, ktorý bol v Cameronovej vláde v rokoch 2014-2016 ministrom zahraničných vecí. Predtým zastával funkcie ministrov obrany a dopravy. Vo funkcii strieda Georga Osborna, ktorý na kreslo vo vláde rezignoval.

Novou ministerkou vnútra bude Amber Ruddová. Rezort prevezme po Therese Mayovej, ktorá bola ministerkou vnútra v Cameronovej vláde šesť rokov. A. Ruddovú pred rokom vymenovali za ministerku energetiky a pre klimatické zmeny.

Ministrom obrany podľa BBC zostáva Michael Fallon, ktorý túto funkciu zastáva od roku 2014.

Za ministra pre medzinárodný obchod menovala T. Mayová Liama Foxa, bývalého ministra obrany, ktorý bol jedným z jej protikandidátov v súboji o kreslo predsedu konzervatívcov. Patril medzi veľkých podporovateľov kampane za vystúpenie z EÚ.