Veľká Británia oznámila, že Ukrajine daruje špičkové protilietadlové rakety. Ukrajinská armáda tak prvý krát získava zbraň, ktorá je schopné zostreliť riadené strely, informoval telegraph.co.uk.
Pokročilé rakety vzduch-vzduch stredného doletu (AMRAAM) budú použiteľné so systémami Nasams poskytnutými USA, ktoré majú doraziť na Ukrajinu v najbližších týždňoch.
Britský minister obrany Ben Wallace povedal: „Najnovšie bezohľadné útoky Ruska na civilné oblasti na Ukrajine si vyžadujú ďalšiu podporu tým, ktorí sa snažia brániť svoj národ. Dnes som teda povolil dodávku protilietadlových rakiet AMRAAM na Ukrajinu.“ Poznamenal, že tieto zbrane pomôžu Ukrajine brániť jej oblohu pred ruskými útokmi a posilnia jej celkovú protiraketovú obranu spolu s americkými zbraňami.
Ďalšia pomoc prichádza
Francúzsko tiež oznámilo, že v nadchádzajúcich týždňoch pošle systémy protivzdušnej obrany a radarové systémy s cieľom pomôcť Ukrajine chrániť sa pred ruskými bezpilotnými lietadlami. „Dodáme... radary, systémy a rakety, aby sme ich ochránili pred týmito útokmi,“ povedal pre televíziu France 2 prezident Emmanuel Macron.
Francúzsko má systém protivzdušnej obrany SAMP/T (Mamba), hoci nie je jasné, aké množstvo by mohlo poskytnúť. Jeden takýto systém bol nasadený v máji v Rumunsku. Letecké bombardovanie centier ukrajinských miest zo strany Moskvy začiatkom tohto týždňa podnietilo Kyjev, aby požadoval viac západných systémov protivzdušnej obrany.
Na stretnutí NATO, na ktorom sa malo rozhodnúť o budúcej vojenskej podpore vojnou zničenej krajiny, generálny tajomník Jens Stoltenberg potvrdil, že vytvorenie ochranného štítu nad Ukrajinou je „najvyššou prioritou“.
Putin útočil na civilistov
V posledných dňoch Putinove vojenské sily zaútočili na civilné ciele v rušných centrách miest po celej Ukrajine po tom, čo dosiaľ nevysvetlená explózia zrútila časť Kerčského mosta medzi Ruskom a Krymom.
V stredu, 12. októbra dorazil do krajiny prvý zo štyroch nemeckých systémov Iris-T prisľúbených Berlínom. Aj Holandsko má dodať rakety v hodnote 15 miliónov eur na posilnenie obrany Kyjeva. USA tiež uviedli, že zrýchľujú dodávku ôsmich najpokročilejších raketových systémov zem-vzduch.
Ukrajina dostala už aj zásielky viacerých britských systémov, ako napríklad Sky Sabre, ktoré dokážu zasiahnuť 24 cieľov naraz, pričom radar je kvôli bezpečnosti umiestnený až 15 km ďaleko.
Ťažká cesta
Zdroje na stretnutiach NATO uviedli, že väčšiemu pokrytiu vojenskými systémami na Ukrajine bránia problémy s výrobou a obavy, že darovanie systémov protivzdušnej obrany by ponechalo oblohu NATO bez ochrany.
Nemecko aj Francúzsko varovali, že nie je možné úplne ochrániť Ukrajinu bez ohrozenia obrany vlastných krajín. Jeden zdroj to opísal ako „ťažkú cestu“ pre spojencov NATO. Výrobcovia zbraní v rámci NATO údajne nemajú priemyselné kapacity, logistickú sieť ani zásoby na to, aby poskytli Kyjevu dostatočné systémy.
J. Stoltenberg povedal, že NATO bude musieť riešiť svoju „výrobnú kapacitu“ z dlhodobého hľadiska. „Takže budeme môcť vyrobiť viac zbraní, viac munície, viac kapacít, ktoré potrebujeme, a to tak na zabezpečenie našej vlastnej obrany, ako aj na pokračovanie v poskytovaní podpory Ukrajine.“
Jadrová hrozba
Ministri obrany NATO majú diskutovať aj o jadrovej hrozbe, ktorú predstavuje rozpínavosť V. Putina. J. Stoltenberg opätovne potvrdil, že aliancia uskutoční budúci týždeň jadrové cvičenie napriek ultimátu zo strany Ruska.
„Videli sme špekulácie o použití nízko výkonných jadrových zbraní na Ukrajine a jasne sme Rusku oznámili, že to bude mať vážne následky. Jadrová rétorika a skryté hrozby zo strany Ruska sú nebezpečné a bezohľadné,“ povedal. Ruský jadrový útok by „takmer určite vyvolal fyzickú reakciu mnohých spojencov a potenciálne aj samotného NATO,“ dodal vysoký predstaviteľ.