Británia údajne plánuje prijať nový zákon, ktorý by anuloval časti januárovej dohody o brexite, čo by zrejme ohrozilo celú dohodu a vyvolalo nepokoje v Severnom Írsku. Očakáva sa, že časti návrhu zákona o vnútornom trhu „eliminujú platnosť častí dohody o vystúpení " v oblastiach, ako sú napríklad štátna pomoc, alebo colné kontroly na severoírskej hranici, uviedol denník Financial Times s odvolaním sa na tri zdroje, oboznámené s prípravou tejto legislatívy.

Diplomatov EÚ táto správa prekvapila, znepokojila a uviedli, že takýto krok by poškodil globálnu prestíž Británie a zvýšil pravdepodobnosť chaosu, po skončení prechodného obdobia, ktoré by malo trvať do 31. decembra. Britská libra sa v reakcii na správu voči doláru aj euru oslabila približne o pol percenta. Británia ako posledný termín dosiahnutia obchodnej dohody, ktorá by regulovala obchodné vzťahy s EÚ, stanovila 15. október. „Ak sa dovtedy nedokážeme dohodnúť, potom podľa mňa nebudeme mať vzájomnú obchodnú dohodu a obe strany by to mali akceptovať a posunúť sa ďalej," povedal britský premiér Boris Johnson v pondelok.

LONDON, UNITED KINGDOM - SEPTEMBER 3: Britain's Prime Minister Boris Johnson reacts as he greets NHS workers as they take afternoon tea inside 10 Downing Street on September 3, 2019 in London, United Kingdom. Yesterday evening Prime Minister Boris Johnson warned Conservative MPs not to vote against the government in tonight's Bill that will block a no deal Brexit. Several MPs have vowed to vote with the opposition regardless of the personal consequences.  (Photo by Daniel Leal-Olivas-WPA Pool/Ge
Neprehliadnite

Francúzsko kritizuje neústupčivý postoj Británie v pobrexitových rokovaniach

Niektorí probrexitoví konzervatívci tvrdia, že Británia by mala vypovedať dohodu o vystúpení z EÚ, pretože predstavuje ústavné riziko aj v prípade, že sa obe strany dohodnú na budúcom partnerstve. Naopak diplomati z EÚ podobné snahy odsúdili. „Ak sa Británia rozhodne nerešpektovať svoje medzinárodné záväzky, poškodí svoje medzinárodné postavenie," povedal jeden z diplomatov.Kto by chcel uzatvárať obchodné dohody s krajinou, ktorá neimplementuje medzinárodné zmluvy. Bola by to zúfalá a v konečnom dôsledku sebazničujúca stratégia."

Šéfka Európskej komisie  Ursula von der Leyenová varovala Britániu, že je právne zaviazaná rešpektovať dohodu o brexite, ktorá musí byť základom pre akékoľvek vzájomné vzťahy. Týmto spôsobom reagovala na správu denníka Financial Times, že Londýn údajne pripravuje zákon, ktorým anuluje časti dohody o vystúpení. „Verím britskej vláde, že implementuje dohodu o vystúpení, ktorá je záväzkom podľa medzinárodného práva a nevyhnutnou podmienkou akéhokoľvek budúceho partnerstva," povedala Leyenová.

Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier v pondelok vyhlásil, že bude požadovať od Londýna objasnenie správy, podľa ktorej Británia plánuje porušiť záväzky, ktoré prijala počas rokovaní o svojom vystúpení z Únie. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.