Bývalý konzervatívny minister Ken Clarke varoval, že nastupujúca vláda bude čeliť najväčším problémom od druhej svetovej vojny. Súčasnosť je podľa neho úplne iná vzhľadom na stagnujúcu domácu ekonomiku a viaceré medzinárodné krízy. „Toto je najhoršia kombinácia problémov doma ja v zahraničí, akú od druhej svetovej vojny nejaká vláda zdedí,“ povedal v rozhovore pre Financial Times bývalý minister financií Spojeného kráľovstva.
„Vždy to porovnávam s rokom 1979, keď sme po ‚zime nespokojnosti‘ prevzali hospodárstvo v katastrofálnom stave,“ dodal s odkazom na vlnu štrajkov, ktorá zaplavila labouristickú vládu Jamesa Callaghana. K. Clarke povedal, že súčasný konzervatívny minister financií Jeremy Hunt robí správne veci, ale že kombinácia slabého rastu produktivity Spojeného kráľovstva, nízkych obchodných investícií, napätia vo verejných službách a globálnej nestability sú všetko vážne problémy.
Británia, podobne ako ostatné západné ekonomiky, si podľa svojho bývalého „financmajstra“ v posledných rokoch požičiavala a míňala príliš veľa, takže ponechala malý priestor na fiškálne operácie. V roku 1997 K. Clarke odovzdal ekonomiku rastúcu o štyri percentá svojmu labouristickému nástupcovi Gordonovi Brownovi.
Britská ekonomika skĺzla do recesie na konci minulého roka, hoci najnovšie oficiálne údaje zverejnené minulý piatok zvýšili vyhliadky, že sa v prvom štvrťroku vráti k rastu. Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť predpovedá rast o 0,8 percenta v tomto roku a 1,9 percenta v roku 2025. Labouristi uznávajú, že J. Huntovi a premiérovi Rishimu Sunakovi sa za posledných 18 mesiacov podarilo britskú ekonomiku do značnej miery stabilizovať. K. Clarke povedal, že problémy, ktorým ekonomika čelí, nespôsobil súčasný minister financií. Ten podľa neho uskutočňuje rozumné reformy; pochválil ho aj za to, že nevypočul požiadavky svojich kolegov na zavedenie enormného zníženia daní z príjmu.