Spojené štáty vďaka prudkému rozvoju ťažby plynu z bridlíc začínajú pripravovať potenciálne rozsiahly vývoz tejto suroviny. To bude mať podľa analytikov hlboké dopady nielen na svetový trh s energiou, ale aj na zlepšenie bezpečnostnej situácie USA a Európy. Zmierni to závislosť na dominantných a potenciálne nestabilných dodávkach plynu z Ruska alebo Blízkeho východu, ktoré ich vývozcovia majú sklon využívať ako politickú páku na západný svet.
Minulý mesiac dostala súhlas amerických úradov na svoj projekt terminálu pre vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) menšia ropná firma Cheniere Energy. Podľa konzultačnej firmy Wood Mackenzie sa v USA pripravuje celkovo osem takýchto terminálov s celkovou kapacitou 120 miliónov ton ročne. Ak by boli všetky schválené, stali by sa USA najväčším svetovým vývozcom LNG pred Katarom, ktorého exportná kapacita je teraz 77 miliónov ton. Dva ďalšie terminály sa budujú na západnom kanadskom pobreží.
"Predpokladajme, že do konca tohto desaťročia bude prúdiť z USA a Kanady do zahraničia 60-100 miliárd kubických metrov LNG a globálny vývoz sa tým zvýši asi o 20 percent," povedal denníku Financial Times Jonathan Stern z Oxfordského inštitútu pre energetické štúdie. "Svet bude navždy iný," dodal.
Konkurent s nižšou cenou
Americká ťažba bridlicového plynu, ktorá bola ešte pred desaťročím okrajovým fenoménom a v posledných rokoch jej boom vyvolal revolúciu v americkej energetike, by mala v najbližších desaťročiach ďalej silno rásť. Do konca 30. rokov by sa podľa štúdie Baker Institute mala oproti dnešku zvýšiť na štvornásobok. Už v roku 2010 USA vďaka ťažbe z hlbokých bridlíc prekonali Rusko a stali sa najväčším producentom plynu sveta.
Štúdia objednaná ministerstvom energetiky USA upozorňuje, že ťažba bridlicového plynu v USA začala oslabovať schopnosť Ruska používať voči Európe "energetickú zbraň". "Energetická moc Ruska, Venezuely a Iránu pod tlakom ponuky amerického plynu ochabuje," píše.
Vyvážané americké prebytky plynu budú oveľa lacnejšie ako tradičný vývoz z krajín ako Rusko, Katar alebo Austrália. "Bude to mať veľké dopady na tradičných vývozcov plynu," povedal hlavný ekonóm Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol. "Všetci sú z nich znepokojení. Majú naraz konkurenta, ktorý vstupuje na trh s plynom s oveľa nižšou cenou," dodal.
LNG sa po desaťročia predával v rámci mnohoročných kontraktov a jeho ceny sú naviazané na vývoj cien ropy. Exportné kontrakty firmy Cheniere sú však viazané na americké ceny plynu. Tie za posledných desať rokov klesli zhruba na sedminu, takže európske ceny plynu nadviazané na zdražujúcu ropu sú teraz oveľa vyššie.
Prebytok lacného plynu na svetovom trhu vyvinie vďaka expanzii terminálov LNG veľký tlak na tradičných vývozcov na čele s ruským Gazpromom. Niektorí jeho odberatelia ako Poľsko už skúmajú vlastné zásoby bridlicového plynu. Aj Čína plánuje rozvoj svojho plynu z bridlíc, ktorého zásoby sú zrejme najvyššie na svete. Rozvoj vlastných zásob pripravujú aj ďalšie krajiny ako Argentína, Británia, Mexiko alebo Juhoafrická republika.
Kým donedávna sa Moskva tvárila, že sa jej "revolúcia bridlicového plynu" netýka, minulý mesiac premiér Vladimir Putin v parlamente povedal, že boom nových zdrojov plynu môže závažne zmeniť globálny trh s energiou. "Národné energetické spoločnosti musia na tieto výzvy reagovať," povedal.
Pre Rusko je najväčšou hrozbou rozvoj ťažby z bridlíc v okolitých krajinách. Gazprom podľa poľského europoslanca a autora návrhu správy Európskeho parlamentu o bridlicovom plyne Bogusława Sonika podporuje európskych politikov a ekológov, ktorí vystupujú proti ťažbe z bridlíc. Tú pozastavili alebo zakázali Bulharsko a Francúzsko a na zákaz ťažby i prieskumu bridlíc vyzvali v piatok sociálnodemokratickí hajtmani českých krajov.
Podiel Ruska zrejme klesne na polovicu
Baker Institute predpovedá, že podiel Ruska na európskom trhu plynu by sa mal znížiť zo 27 percent v roku 2009 do roku 2040 na polovicu, čo obmedzí šance Moskvy využívať plyn na politický tlak. "Dramatické zníženie európskej závislosti na ruskom plyne pravdepodobne obmedzí schopnosť Ruska nežiaducim spôsobom ovplyvňovať politiku," uviedol inštitút.
Znížia sa tiež budúce globálne podiely plynu z Venezuely a Iránu, dvoch problematických krajín. Venezuela možno ani LNG vyvážať nezačne a Irán bude mať menšiu silu využívať energetické páky v sporoch o jeho mocenské ašpirácie na Blízkom východe vrátane jadrových ambícií.
Zemný plyn vďaka bridlicovému plynu podľa rešpektovaného českoamerického experta na energetiku a ďalšie globálne problémy Václava Smila zosilní víťazné ťaženie globálnou energetikou a počas nasledujúcich desaťročí sa stane najvýznamnejším fosílnym palivom. Krajiny sveta by podľa V. Smila mali cielene urýchliť prechod od uhlia a ropy k plynu a podporiť najmä jeho široké využitie v doprave.
"Takéto investície prinesú trvalejšie prínosy ako subvencie do pochybných počinov, ako je premena obilia na etanol alebo nalievanie rozsiahlych súm peňazí do stratových solárnych zariadení," napísal V. Smil.
Ilustračné foto - SITA / AP