Brexit má negatívne dopady na vývoz topánok a oblečenia z Veľkej Británie do Európskej únie. Ich export vlani klesol na 2,7 miliardy libier (3,15 miliardy eur) zo 7,4 miliardy libier (8,65 miliardy eur) v roku 2019. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Retail Economics a internetovej spoločnosti Tradebyte.

Obchodná spolupráca

Veľká Británia opustila EÚ na konci januára 2020 a po prechodnej fáze už od roku 2021 nie je členom jednotného trhu a colnej únie EÚ. Napriek dohode o voľnom obchode odvtedy platia v niektorých oblastiach nové clá a podnikanie sťažujú byrokratické predpisy. Bilaterálny obchod sa výrazne znížil.

Opozičný predák Keir Starmer oznámil, že britské pravidlá pre potraviny a poľnohospodárske produkty sa zosúladia s pravidlami EÚ. Vylúčil ale návrat k jednotnému trhu alebo opätovné zavedenie voľného pohybu osôb. Starmerova sociálnodemokratická Labouristická strana má podľa prieskumov verejnej mienky šancu vyhrať štvrtého júla parlamentné voľby.

Od brexitu sa výrazne znížil predaj britských značiek v EÚ, a to v čase, keď predaj na internete v kontinentálnej Európe prekvitá. Zasiahnuté sú najmä britské malé a stredné podniky, pre ktoré je ťažšie dodržiavať nové byrokratické predpisy.

Prispôsobovanie sa situácii

Negatívne dopady brexitu ale nedoliehajú na všetok nepotravinársky tovar. Zvýšil sa vývoz výrobkov pre zdravie a krásu, ako aj potrieb pre domácich majstrov a záhradkárov. Čiastočne to kompenzovalo pokles v odvetví odevov a obuvi.

Niektoré britské spoločnosti si v dôsledku brexitu otvorili v EÚ pobočku, aby obišli nové nariadenia, uviedol spoluautor analýzy Richard Lim zo spoločnosti Retail Economics. Mnoho britských výrobcov odevov ale tiež pre byrokratické prekážky presunulo výrobu do niektorej z krajín EÚ na úkor kvalifikovaných pracovníkov a pracovných miest vo Veľkej Británii, zistili analytici.

Darí sa tiež vývozu služieb, ktorý sa oproti februáru 2020 zvýšil takmer o 30 percent. „Toto odvetvie, ktoré zahŕňa právne služby a poradenstvo, teraz predbehlo spracovateľský priemysel a dopravné prostriedky (vrátane automobilov) a stalo sa najväčším exportným odvetvím Veľkej Británie,“ píše sa v analýze.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Pred rokmi hlasovali za brexit, teraz svoje rozhodnutie ľutujú