Prieskum sa uskutočnil v januári a februári v Nemecku, Francúzsku, Poľsku, Írsku a Španielsku a zúčastnilo sa ho 8 002 respondentov, z ktorých väčšina sa vyslovila pre to, aby Veľká Británia zostala v EÚ.
Najväčšími zástancami zotrvania boli Španieli (81 percent), ďalej Poliaci (80 percent), Íri (79 percent) a Nemci (73 percent). O niečo vlažnejší v názoroch boli Francúzi (56 percent). 20 percent Francúzov má podľa prieskumu negatívny názor na úlohu Veľkej Británie v EÚ.
„Vo Francúzsku a Nemecku si asi jedna pätina respondentov myslela, že členstvo Spojeného kráľovstva je pre EÚ špatné, čo je najvyššie percento zo všetkých krajín,“ uvádza sa v správe o prieskume.
Viac ako polovica opýtaných Francúzov (53 percent) si taktiež praje, aby sa aj v ich vlastnej krajine uskutočnilo referendum o zotrvaní v EÚ.
List vedcov a politické kampane
Za zotrvanie krajiny v EÚ sa vyslovilo taktiež približne 150 britských a svetových vedcov. Vedecký svet zahrňujúci Stephena Hawkinga a troch nositeľov Nobelovej ceny sa v liste poslanom do novín The Times jasne vyslovil proti Brexitu.
Podľa signatárov by prerušenie zväzkov s EÚ malo zničujúci vplyv na výskum, čo dokazujú dve hlavné argumenty.
„Po prvé, ide o zvýšenie financií, vďaka ktorému sa zdvihla úroveň európskej vedy ako celku a britskej vedy obzvlášť, pretože máme konkurenčnú výhodu. Po druhé, v súčasnosti mnoho vedcov získavame z kontinentálnej Európy. Patria k nim aj tí mladí ľudia, ktorí dostali granty EÚ a rozhodli sa s nimi prísť sem. To, že sme schopní pritiahnuť a financovať najtalentovanejších Európanov, zaisťuje britskej vede budúcnosť a je povzbudením pre najlepších vedcov k tomu, aby sa vydali sem,“ píše sa v liste.
Na opačnej strane okrem iných vystupuje aj londýnsky starosta Boris Johnson, podľa ktorého odchod Veľkej Británie z EÚ bude pre obyvateľov ostrovného kráľovstva len prínosom a nenesie so sebou žiadne negatíva.
Poslanec vládnych konzervatívcov taktiež verí, že Brexit by pomohol aj britskej libre. Vo svojich prejavoch v rámci kampane pred júnovým referendom hovoril, že Veľká Británia ja najviac kreatívna krajina v Európe a taktiež je dosť veľká a silná na to, aby zostala samostatná. EÚ je podľa neho len prežitok, ktorý stojí občanov krajiny veľa peňazí a podkopáva ich demokraciu.
V protiklade k názorom londýnskeho starostu varuje britský premiér David Cameron stúpencov Brexitu, aby nepodliehali „ilúzii nezávislosti“.