Iba necelé tri týždne chýbajú do brexitu, ktorý definitívne zmení spôsob, akým sa uskutočňuje tok tovarov do a zo Spojeného kráľovstvá. Či už sa podarí dosiahnuť obchodnú dohodu medzi EÚ a Britániou, alebo nie, zákazníkov aj podnikateľov čakajú od nového roka nové povinnosti, upozornila kuriérska spoločnosť Direct Parcel Distribution SK (DPD). „Na nové povinnosti by sa mali pripraviť nielen podnikatelia, ktorí do Spojeného kráľovstva tovar vyvážajú, ale aj zákazníci, ktorí zvyknú objednávať tovar z britských internetových obchodov," uviedol Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD na Slovensku.

JB 1 Londýn - Britský premiér Boris Johnson s ochranným rúškom máva počas príchodu na Downing Street 10 v Londýne 9. decembra 2020. Nedá sa vylúčiť, že Británia ukončí obchodné rokovania s Európskou úniou bez toho, aby sa dospelo k vzájomnej dohode. Povedal to v utorok britský premiér Boris Johnson iba deň po tom, ako sa dohodol so šéfkou Európskej komisie na stretnutí s cieľom dosiahnuť dohodu. FOTO TASR/AP

Britain's Prime Minister Boris Johnson wearing a face mask as he returns to 10 Downing
Neprehliadnite

Návrh pobrexitovej dohody predložený Úniou je stále neprijateľný

Tovar dovážaný zo Spojeného kráľovstva bude podliehať colnému konaniu. Týka sa to aj objednávok z internetových obchodov, ak bude ich cena vyššia ako 22 eur. Ak je hodnota objednávky nižšia ako táto suma, pre príjemcu sa až do júla budúceho roka nič nemení. Novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) totiž ráta so zdaňovaním všetkých zásielok z krajín mimo EÚ od 1. júla 2021.

Ak však cena balíka prevyšuje sumu 22 eur, zásielka bude už od začiatku januára podliehať clu a platbe DPH podľa pravidiel EÚ. „Príjemca zásielky z Veľkej Británie dostane mail alebo SMS s požiadavkou na elektronické zaplatenie cla a DPH na účet preclievateľa. Po zaplatení colného dlhu bude balík doručený v priebehu dvoch až troch pracovných dní na jeho adresu," vysvetlil Pavuk. Ak sa zákazník rozhodne sumu neuhradiť, balík bude vrátený odosielateľovi.

Nové povinnosti však čakajú aj podnikateľov, ktorí do Spojeného kráľovstva tovar vyvážajú. Spoločnosti, ktoré chcú plynulo pokračovať v obchodovaní s partnermi v Británii, by mali v prvom rade požiadať o registračné a identifikačné číslo hospodárskych subjektov, takzvané EORI. Registrácia do EORI je jednoduchá a firmy ju môžu realizovať prostredníctvom webovej stránky Finančnej správy. „Samotná aktivácia môže trvať až tri dni. Bez čísla EORI však bude tovar vyvážaný do Spojeného kráľovstva zadržaný," upozornil Pavuk.

JB 40 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) víta britského premiéra Borisa Johnsona počas ich stretnutia v rámci pracovnej večere k pobrexitovej dohode v Bruseli 9. decembra 2020. Britský premiér Boris Johnson v stredu letecky pricestoval do Bruselu, kde ho na pracovnej večeri čakajú rozhovory s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, aby sa pokúsili zachrániť rokovania o pobrexitovej obchodnej dohode. Večera môže nádeje na dohodu aj
Neprehliadnite

Podľa Johnsona je bezdohodový brexit veľmi pravdepodobný

Ak firma vyváža do Spojeného kráľovstva tovar, musí sa tiež zaregistrovať pre potreby platby dane z pridanej hodnoty na britskom colnom úrade HMRC (Her Majesty's Revenue and Customs). Pri registrácii firma dostane jedinečné identifikačné údaje, ktoré bude pri zásielkach do Veľkej Británie využívať. Celý proces registrácie prebieha online na stránke britskej vlády www.gov.uk. Po úspešnej registrácii zákazník oznámi identifikačné údaje kuriérskej spoločnosti a bude ich tiež uvádzať na faktúrach.

Pre produkty, ktoré chcú firmy vyvážať mimo hraníc EÚ, sú potrebné HS kódy. Tieto kódy umožňujú colným orgánom identifikovať produkt a určiť, akú DPH alebo colnú sadzbu treba účtovať za tovar. S vyhľadávaním kódov pomôže stránka https://ec.europa.eu/taxation_customs. Pri preprave tovaru mimo Európskej únie je tiež potrebné upraviť obchodnú alebo pro forma faktúru. Tá musí obsahovať informácie týkajúce sa tovaru, ktoré použijú colné orgány na určenie sumy ciel alebo daní.