Podľa generálneho prokurátora Rodriga Janota sa M. Temer spoločne s niekdajším prezidentským kandidátom Aéciom Nevesom „snažili spomaliť vyšetrovanie korupcie“, uviedli brazílske médiá.

Obvinenie padlo po stredajšom zverejnení obsahu nahrávky Temerovho marcového rozhovoru s podnikateľom Joesleyom Batistom. Tento šéf mäsokombinátu JBS, vyšetrovaný kvôli korupcii v kauze pokazeného mäsa, podľa denníka O Globo pri stretnutí M. Temera informoval, že zaplatí expredsedovi dolnej komory parlamentu Eduardovi Cunhovi za mlčanie. M. Temer mal úplatok na stretnutí odsúhlasiť.

E. Cunha, ktorý býval vplyvným mužom Temerovej politickej strany, bol zatknutý vlani v októbri a tento rok ho odsúdili na 15 rokov a štyri mesiace väzenia za korupciu.

M. Temer o štyridsaťminútovom zázname rozhovoru vyhlásil, že „tajne vyrobená nahrávka priniesla opäť prízrak politickej krízy zatiaľ netušených rozmerov“.

Viacerí analytici sa zhodujú, že prezident má svoje dni v najvyššom úrade spočítané. Vo štvrtok dal totiž najvyšší súd zelenú vyšetrovaniu podozrenia, že šéf štátu maril vyšetrovanie najväčšej korupčnej kauzy v krajine (nazvanej Lava Jato, ktorá sa týka korupcie pri prideľovaní štátnych zákaziek štátnej firmy Petrobras). M. Temer obvinenie odmieta a vyhlasuje, že z úradu prezidenta neodstúpi.

Pod brazílskym prezidentom sa trasie kreslo, na krku má korupčnú kauzu

Demonštranti s transparentom „Temer do väzenia" Zdroj: SITA/AP

Tri verzie zosadenia prezidenta

Existujú tri možnosti, ako by mohol M. Temer ako prezident skončiť. Jednou z nich je, že ho najvyšší súd uzná vinným z trestného činu a navrhne jeho zosadenie. To by potom museli dvojtretinovou väčšinou schváliť obe komory parlamentu.

Druhou možnosťou je proces zosadenia, ktorá stál vlani kreslo aj predchádzajúcu prezidentku Dilmu Rousseffovú. Práve ju M. Temer vlani v máji (najskôr ako úradujúci prezident, od augusta oficiálne) nahradil z pozície viceprezidenta v najvyššom úrade. Impeachment je ďalší proces (v prípade D. Rousseffovej trval osem mesiacov) a rovnako vyžaduje dvojtretinovú podporu oboch komôr parlamentu.

Najrýchlejšou možnosťou zosadenia prezidenta M. Temera je, že najvyšší volebný súd zruší výsledky volieb z roku 2014. M. Temer, ako kandidát na viceprezidenta, a D. Rousseffová totiž čelia obvineniam, že na volebnú kampaň v roku 2014 použili nečisté peniaze. Mali ich údajne získať v korupčnej kauze okolo Petrobrasu, obaja to popierajú. Ďalší termín pojednávania je plánovaný na 6. júna.

Ak by M. Temer ako prezident skončil pred vypršaním svojho volebného obdobia, ktoré končí 1. januára 2019, prevzal by vedenie krajiny predseda dolnej komory parlamentu. Pokiaľ by ten nemohol, stal by sa dočasnou hlavou štátu šéf Senátu. Tretí v nástupníctve je predseda najvyššieho súdu. Prví dvaja sú podľa brazílskej tlače rovnako vyšetrovaní kvôli korupcii.