Od tej chvíle významná časť Brazílie začala jeho kandidatúru na prezidenta uznávať. Zrodil sa „mesiáš“ (mimochodom jeho stredné meno), ktorého spomínaný útok premenil na záchrancu Brazílie pred chaosom a násilím.
Cez víkend ho v druhom kole prezidentských volieb podporilo 58 percent Brazílčanov (55,18 percent voličov). Do kresla tak zasadne pravicový politik, ktorý je priaznivcom vojenskej diktatúry, ktorá vládla v krajine v rokoch 1964 až 1985.
Médiá ho nazývajú „brazílskym Donaldom Trumpom“. Svojimi konzervatívnymi postojmi polarizuje krajinu. Jeho zvolenie je nebezpečným volaním Brazílie po minulosti. Vzývanie po vojenskej diktatúre je výsledkom najhlbšej ekonomickej krízy v krajine a politických škandálov vrcholových politikov.
Čo tomu predchádzalo
Najväčším protivníkom pred voľbami bol ešte nedávno exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, ktorý si u mnohých Brazílčanov zachoval slušnú podporu. Práve vďaka jeho sociálnemu programu Bolsa Família, živenému komoditným boomom a ekonomickým rastom, sa milióny ľudí vymanili z extrémnej chudoby a ďalšie milióny sa dostali do strednej triedy.
Jeho nádeje na zvolenie ukončil
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?