Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva navrhol v pondelok spoločnú iniciatívu jeho krajiny a Číny, čo sa týka sprostredkovania ukončenia vojny na Ukrajine. Zároveň odmietol dodanie munície pre nemecké systémy Gepard, informuje agentúra DPA.

Dôležitá úloha Číny

,,Je nevyhnutné vytvoriť skupinu krajín, ktorá je dosť silná a bude rešpektovaná, a sadnúť si na jeden rokovací stôl," povedal Lula v pondelok miestneho času v hlavnom meste Brazília na spoločnej tlačovej konferencii s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Lula poznamenal, že o tomto návrhu už hovoril s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a Scholzom. Ľavicový prezident Brazílie sa ponúkol ako sprostredkovateľ, ktorý by mohol hovoriť s ukrajinským lídrom Volodymyrom Zelenským alebo šéfom Kremľa Vladimirom Putinom.

,,Naši čínski priatelia pri tom zohrávajú veľmi dôležitú úlohu," povedal.

Krajina mieru

Brazília podľa jeho slov nedodá Ukrajine muníciu pre samohybné protilietadlové systémy Gepard, ktoré už Nemecko poslalo Kyjevu.

,,Brazília nemá záujem o dodanie munície, ktorá má byť použitá vo vojne medzi Ukrajinou a Ruskom," povedal Lula pred novinármi. ,,Brazília je krajinou mieru. A preto sa nechce na tejto vojne nijako podieľať, a to ani nepriamo," zdôraznil.

DPA pripomína, že Berlín už ukrajinským silám doručil 30 tankov Gepard a prisľúbil ďalších sedem. Munícia do týchto systémov však momentálne nepostačuje. Hoci zbrojárska spoločnosť Rheinmetall buduje závod na jej produkciu, výroba sa má spustiť až v júni, pričom prvá várka má byť pripravená na dodanie v júli.

Chyby sú na oboch stranách

Nemecko požiadalo Brazíliu o 300 000 nábojov pre tanky Gepard ešte vlani v apríli, a teda krátko po vypuknutí ruskej invázie. Brazília okrem tankov Gepard vlastní aj v Nemecku vyrobené tanky Leopard 1.

,,Myslím si, že Rusko spravilo klasickú chybu, že napadlo územie inej krajiny," povedal Lula, avšak zároveň kritizoval Zelenského za jeho postoj čo sa týka vývoja konfliktu. Ani jedna strana podľa neho nepreukázala úsilie o nájdenie mierového riešenia.

Argentína, Brazília a Čile patrili vlani v marci k 141 krajinám, ktoré na pôde Valného zhromaždenia OSN odsúdili ruskú vojnu na Ukrajine. Ako píše agentúra Reuters, na rozdiel od Lulu však prezidenti Čile a Argentíny ruskú inváziu dôrazne odsúdili. Scholz v utorok končí svoju štvordňovú cestu po Latinskej Amerike.

Ďalšie dôležité správy

Amazonský prales
Neprehliadnite

Nemecko dá milióny eur na ochranu Amazonského pralesa, Scholz bude rokovať aj o dohode Mercosur