Brazília v piatok potopila vyradenú lietadlovú loď, a to aj napriek protestom ochrancov prírody, ktorí tvrdili, že táto bývalá francúzska loď bola plná toxických materiálov.

Brazílske námorníctvo podľa agentúry AFP informovalo, že k „plánovanému a kontrolovanému potopeniu došlo v piatok neskoro popoludní“ miestneho času približne 350 kilometrov od brazílskeho pobrežia v Atlantickom oceáne - v oblasti s „približnou hĺbkou 5-tisíc metrov.“

Hoci predstavitelia rezortu obrany uviedli, že plavidlo potopia v „najbezpečnejšej oblasti“, environmentalisti toto rozhodnutie napadli a tvrdili, že lietadlová loď obsahuje tony azbestu, ťažkých kovov a iných toxických materiálov, ktoré by sa mohli vylúhovať do vody a znečistiť tak morský potravinový reťazec.

Lietadlová loď bola postavená koncom 50. rokov 20. storočia vo Francúzsku, ktorého námorníctvu slúžila 37 rokov pod názvom Foch. V 60. rokoch sa zúčastnila na prvých francúzskych jadrových testoch v Tichomorí i na nasadení v Afrike, na Blízkom východe a v bývalej Juhoslávii v 70. až 90. rokoch 20. storočia.

Brazília kúpila túto 266-metrovú lietadlovú loď v roku 2000 za 12 miliónov dolárov.

V roku 2005 vypukol na jej palube požiar, čo urýchlilo devastáciu tejto lode.

Minulý rok Brazília poverila tureckú firmu Šök Denizcilik demontážou lode Sao Paulo na šrot.

V auguste, práve keď sa ju vlečný čln chystal odtiahnuť do Stredozemného mora, však turecké environmentálne orgány tento plán zablokovali.

Brazília potom lietadlovú loď priviezla späť, ale nepovolila jej vstup do prístavu s odvolaním sa na to, že predstavuje „vysoké riziko“ pre životné prostredie.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Sadzby v lodnej doprave by mali tento rok klesnúť o 15 až 20 percent