Napätie medzi Srbskom a Kosovom bolo cítiť aj počas leta, no zdá sa, že ho nečakaná návšteva srbskej premiérky Any Brnabičovej v Kosove zmiernila, píše portál Newsweek.
Analytici varujú, že Rusko sa aj napriek tomu môže pokúsiť významný región západného Balkánu destabilizovať.
Sféra vplyvu
„Akákoľvek potenciálna možnosť destabilizácie súvisí so stále nevyriešenými otázkami z pohľadu Srbska,“ myslí si podpredseda kosovskej vlády Besnik Bislimi. Vysvetlil, že na západnom Balkáne je problém s tým, že hranice Srbska s jeho susedmi sú nejasné.
Bislimi varoval, že Srbsko, ako aj Rusko, predpokladajú, že ich susedné krajiny spadajú do ich sféry vplyvu.
„Eskalácia v Rusku je živnou pôdou pre nové eskalácie,“ tvrdí kosovský podpredseda vlády a objasňuje, že od roku 1999 Srbi veria príbehu o tom, že Srbi a Rusi sú bratmi, medzi ktorými stoja iba Rumunsko a Ukrajina.
Odvrátenie pozornosti
Táto rétorika umožnila ruským ekonomickým záujmom preniknúť na Balkán. Ide najmä o rozvoj investícií a infraštruktúry vrátane čerpacích staníc a dodávateľov energie. „Rusko tu má takisto vojenskú a spravodajskú prítomnosť,“ dodal Bislimi.
Z júnového prieskumu spoločnosti Demostat vyplynulo, že zhruba 51 percent Srbov by v rámci národného referenda hlasovalo proti členstvu v EÚ. V prospech by hlasovalo 34 percent opýtaných. Za svojho obľúbeného svetového lídra označilo ruského prezidenta Vladimira Putina 40 percent respondentov.
Zámer Ruska zneužiť svoje územie na vytvorenie napätia so susednými krajinami podľa Bislimiho nemá nutne za cieľ rozdeliť Západ. „Možno je cieľom odvrátiť pozornosť od Ukrajiny,“ zamýšľa sa kosovský podpredseda vlády.