Európske mestá, najmä v západnej časti kontinentu, sú vo všeobecnosti skvelými miestami na život. Výskumná divízia The Economist Intelligence Unit (EIU) hodnotila mestá na celom svete v piatich kategóriách: kultúra a životné prostredie, vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, infraštruktúra a stabilita.
Európa má viac miest v prvej desiatke ako ktorýkoľvek iný región sveta. Viedeň si udržala svoju pozíciu najpríjemnejšieho mesta pre život na svete, keď v indexe EIU dosiahla 98,4 zo 100 možných bodov. Nasledovali Kodaň, Zürich a Ženeva, čo nebolo žiadnym veľkým prekvapením.
Pozornosť skôr zvyšuje fakt, že stredoeurópske mestá ako Budapešť, Praha, Bratislava a nemecký Stuttgart si medziročne vylepšili svoje renomé najviac, a to najmä vďaka „vyšším štandardom zdravotnej starostlivosti“. Niekoľko európskych miest však v rebríčku výrazne kleslo. Škótsky Edinburgh spadol až o 23 miest, čo je viac ako ktorékoľvek iné mesto na svete. Aj ďalšie britské mestá ako Manchester a Londýn šli so svojou úrovňou dole.
V niekoľkých prípadoch sa život zhoršil najmä z hľadiska kriminality (meranej pomocou skóre stability). Minuloročné občianske nepokoje v Štokholme vyvolané plánmi krajne pravicovej skupiny spáliť kópie Koránu prispeli k pádu hlavného mesta Švédska o 22 miest v rebríčku EIU, čo je druhý najväčší prepad na svete. Podobné udalosti sa odohrali aj tento rok. Skóre stability kleslo aj v Aténach, ktoré zažili občianske nepokoje a štrajky vyvolané vysokou infláciou. Neprekvapuje, že nestabilita v podobe vojny, ktorú Rusko vedie proti Ukrajine, spôsobila, že na konci rebríčka európskych miest sa ocitol Kyjev.
Lesné požiare a horúčavy toto leto spôsobili, že niektoré časti južnej Európy pripomínajú skôr peklo než raj. Je možné, že aj to ovplyvní skóre životaschopnosti južných miest v budúcom roku. Podľa EIU však starý kontinent zostáva aj naďalej najobývateľnejšou časťou sveta.