Zo 41 prítomných poslancov za návrh všeobecného záväzného nariadenia (VZN) hlasovalo 24 poslancov, zdržalo sa päť poslancov a nehlasovalo dvanásť. Na schválenie tak chýbal jeden hlas. Viacerí poslanci počas rozpravy kritizovali návrh na plošný zákaz hazardu, pričom argumentovali možným rizikom rozšírenia nelegálnych herní a výpadkom príjmov. Objavili sa návrhy, ktoré presadzovali práve zástupcovia herní, aby sa hazard skoncentroval do hotelov a nákupných centier.
Nepomohla ani petícia
Bratislava pristúpila k návrhu na zákaz hazardu v náväznosti na petíciu, ktorú spustilo hlavné mesto spolu s bratislavskými mestskými časťami. Jej cieľom bolo zakázať hazardné hry na území Bratislavy a dosiahnuť, aby si mohli samosprávy regulovať hazard na svojom území. Zo 136-tisíc vyzbieraných podpisov bolo platných niečo vyše 98-tisíc.
Podľa starého zákona o hazardných hrách na plošný zákaz bolo potrebné vyzbierať podpisy od minimálne 30 percent dospelých Bratislavčanov, čo predstavuje 106-tisíc podpisov. Koncom vlaňajška však parlament prijal novelu tohto zákona, ktorá v prípade Bratislavy a Košíc znížila kvórum už len na 15 percent.
Herne chcú kompromis
Prevádzkovatelia herní preto varovali, že v prípade prijatia VZN o úplnom zákaze hazardných hier v Bratislave podniknú právne kroky. Zároveň vyzvali primátora Iva Nesrovnala, aby prevzal osobnú hmotnú zodpovednosť za prípadné škody, ktoré mestu môžu v prípade prehratých súdnych sporov vzniknúť.
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal počas brífingu k petícii za zákaz hazardu v Bratislave v januári 2017 Zdroj: SITA
Prevádzkovatelia herní ponúkajú mestu ako kompromis možnosť, že sa nezrušia herne v hoteloch a nákupných centrách. V takom prípade by súdny spor zvážili. „V čase, keď všetci poslanci podpisovali petíciu, nemali inú možnosť ako obmedziť hazard na území mesta, len ho celý zakázať.
Dnes sa môžu rozhodnúť napríklad zatvoriť takzvané panelákové herne a, naopak, ponechať ich v hoteloch alebo v obchodno- zábavných centrách. Takto by zregulovali prevádzky s výhernými prístrojmi až o tri štvrtiny oproti súčasnému stavu,“ tvrdí Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier.
Účastníci protestu proti zákazu hazardu v Bratislave na Primaciálnom námestí Zdroj: SITA
Diery v zákone
Ako sa pre agentúru TASR vyjadril Anton Chromík z iniciatívy Zastavme hazard, mesto môže podľa nového zákona regulovať len kategórie budov, nie už však počet herní v nich. „V každej kategórii sa totiž nachádzajú desiatky až stovky budov. Ak by napríklad chceli mestskí poslanci ponechať len jedno kasíno v jedinom hoteli, musia spolu s ním povoliť herne v ďalších 113 hoteloch, moteloch a penziónoch,“ povedal A. Chromík.
Ako dodal, zákon nerozlišuje medzi luxusným hotelom a malým penziónom. Rovnako je sporné aj obmedzenie len na obchodné domy, ktoré nezahŕňajú len veľké nákupné centrá. „Spolu s nákupnými centrami by muselo mesto povoliť spolu 549 budov pre obchod a služby, čo by znamenalo koniec akejkoľvek snahy hazard v meste regulovať,“ tvrdí Chromík.
Kto nehlasoval za plošný zákaz hazardu
Borguľa Martin
Bajan Vladimír
Černý Milan
Farkašovská Ľudmila
Drozd Slavomír
Hanulík Peter
Hanulíková Iveta
Olekšák Radoslav
Weinštuk Roman
Augustinič Katarína
Jambor Milan
Greksa Marián
Chren Martin
Kuruc Martin
Svoreňová Soňa
Jenčík Radovan
Kríž Oliver