Piatkové zhromaždenie s názvom #niejenamtojedno v Bratislave sa skončilo. Dav na Námestí SNP vítal tých, ktorí prišli zo Šafárikovho námestia potleskom. Pred príhovorom Timoteja Lauka za iniciatívu #niejenamtojedno približne 25-tisíc ľudí štrngali kľúčmi.

Bratislavou pochodovalo 25-tisíc ľudí. Pred parlamentom znelo „Do basy!“ či „Zradca Bugár!“

Vysokoškoláci si v piatok v Bratislave zapálením sviečky uctili pamiatku zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Zdroj: Oliver Brunovský

T. Lauko vo svojom príhovore povedal, že je rád, že práve študenti mohli prevziať organizáciu pochodu. Po každej jeho vete nasledoval potlesk. Na záver ľudia zapálili sviečky za J. Kuciaka a M. Kušnírovú a zaspievali slovenskú hymnu.

Na tichom pochode sa zúčastnili aj herci Richard Stanke či Alexander Bárta. Študenti po hymne dav žiadali, aby sa v pokoji rozišiel. „Týmto ukončujeme pietny pochod,“ vyhlásili. Dav na konci pochodu kričal „ďakujeme“ či „voľby“.

Bratislavou pochodovalo 25-tisíc ľudí. Pred parlamentom znelo „Do basy!“ či „Zradca Bugár!“

Účastníci občianskeho zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko v Bratislave Zdroj: SITA

„Prosím vás aby ste sa v pokoji rozišli. Môžete si ešte uctiť pamiatku zapálením sviečky,“ upozorňovali opakovane študenti na pódiu. Ľudia mali v rukách slovenskú vlajku i transparenty, na ktorých sú heslá: Prídeme znova, ak treba! alebo Zober loptu, nie špáratko.

Bratislavou pochodovalo 25-tisíc ľudí. Pred parlamentom znelo „Do basy!“ či „Zradca Bugár!“

Zdroj: NMH / Ladislav Círia

Časť účastníkov sa následne presunula aj pred parlament, kde skandovala heslá ako „Dosť bolo Smeru“, „Túto vládu nechceme!“, „Do basy!“, „Máme právo voliť!“ či „Zradca Bugár!“.

Bratislavou pochodovalo 25-tisíc ľudí. Pred parlamentom znelo „Do basy!“ či „Zradca Bugár!“

Účastníci občianskeho zhromaždenia Postavme sa za slušné Slovensko v Bratislave Zdroj: Oliver Brunovský

Protesty po Slovensku

Protesty sa konali v takmer všetkých veľkých mestách na Slovensku - v Zvolene, Banskej Bystrici, Martine, Košiciach, v Humennom či Michalovciach, kde vystúpili dokonca aj poškodení farmári, ktorí žiadali „vrátenie našej zeme“. V Banskej Bystrici sa protestov zúčastnilo asi 1 500 ľudí, v Humennom asi 800.

V Prešove prišlo na protesty podľa organizátorov približne 3 000 ľudí. Oproti predchádzajúcim zhromaždeniam počet ľudí na prešovskom námestí mierne klesol. „Posledný týždeň bol veľmi ťažký. Tento boj za slušnú krajinu trvá už mesiac. Títo ľudia nie sú politici, nie sú aktivisti, majú rodiny a možno aj to prispieva, že ten boj sa naťahuje a politické špičky sa tomu boja postaviť čelom. Napriek tomu je tu niekoľko tisíc ľudí a my sme tomu radi,“ povedal organizátor Matúš Nakata.

S príhovormi vystúpili investigatívni novinári pochádzajúci z východu Slovenska Zuzana Petková a Arpád Soltész, ktorí so zavraždeným Jánom Kuciakom spolupracovali. „My naňho nikdy nezabudneme, aj preto sme vytvorili medzinárodný novinársky tím, ktorí ďalej pokračuje v jeho kauzách. Budeme sa usilovať robiť všetko pre to, aby Slovensko bolo presne takou krajinou, akou by si ju želal Ján Kuciak. Aby bolo krajinou bez oligarchov a bez systémovej korupcie,“ uviedla Z. Petková, na čo dav skandoval „nové voľby“. „Janovu prácu dokončíme a pôjdeme ďalej. Nezastavíme sa,“ dodal A. Soltész.

Približne 2 000 ľudí prišlo aj na Svätoplukovo námestie v Nitre podporiť zhromaždenie Nitra za slušné Slovensko! Podujatie s pokojným priebehom zorganizovala už po tretí raz občianska iniciatíva Občania pre Nitru. Viacerí ľudia prišli s transparentmi, ktorými žiadali predčasné voľby, ďalšie hovorili, že doterajšie zmeny na politickej scéne nestačia.

„Len jedna zmena sa deje, že sa z nás Fico viac smeje,“ hlásal jeden z transparentov. Z pódia sa davu prihovorili ako rečníci študent Jána Kuciaka Jakub Prok, vysokoškolský pedagóg a vedec Peter Mederly či Ján Orlovský z Nadácie otvorenej spoločnosti. Ľudia vyjadrovali svoju nespokojnosť s vládnou garnitúrou piskotom či skandovaním „do basy“.

Pomery v politike na Slovensku skritizoval aj odborový predák z Moderných odborov Jaguar Land Rover Slovensko Peter Mrázik. Ako povedal, bolo mu síce odporučené nevyjadrovať sa k aktuálnej politickej situácii, no napriek tomu sa rozhodol verejne vyjadriť svoj názor.

„Nech zabudnú, že oni sú naši páni. Oni sú naši zamestnanci, nám sa majú zodpovedať, veď sú platení z našich daní,“ povedal na adresu politikov. Rovnako kritizoval aj platové pomery v Jaguari Land Rover, kde je podľa jeho slov nástupný plat operátorov výroby 650 eur v hrubom a ostatné pozície sú rovnako podhodnotené. Preto odborová organizácie neprijala kolektívnu zmluvu a ide do vyjednávania.

Protesty vo svete

Zhromaždenia za slušnosť pokračovali v piatok okrem Slovenska aj vo viacerých zahraničných mestách. Ľudia vyšli do ulíc v Paríži, Zürichu, Sydney či Brne.

Protesty už tradične odštartovali Slováci v austrálskom Sydney, ktorých sa podľa facebookovej stránky organizátorov stretlo približne 30. Ľudia vyšli do ulíc taktiež v Paríži. „Pripravujeme aj videovýzvu, v ktorej budeme prezentovať, čo očakávame od Slovenska. Potom ju budeme zdieľať s ostatnými zahraničnými Slovákmi, ktorí sa budú chcieť pripojiť,“ priblížila spoluorganizátorka parížskeho zhromaždenia Katarína Janáková.

Zhromaždenie prebehlo i v Brne. „Prišlo do 500 ľudí, atmosféra bola pokojná, na pódiu vystúpili najmä organizátori a na záver sa prečítalo vyhlásenie slovenských organizátorov. Spievala sa aj hymna,“ vysvetlila Hana Skljarszka zo skupiny usporiadateľov. Zdôraznila, že jedným z dôvodov pokračovania zhromaždení je aj „pretrvávajúci stav v českej politike, na ktorý je potrebné stále upozorňovať“.

Stretli sa aj Slováci vo Švajčiarsku. V Zürichu sa na pokojnom zhromaždení zozbieralo približne 40 ľudí.

Protesty pokračovali v piatok i v rakúskom Linzi, fínskych Helsinkách, dánskom Aalborgu, kalifornskom Palo Alto a Los Angeles či v austrálskom Sydney.

Kto organizoval pochody

Namiesto organizátorov bratislavských pochodov Za slušné Slovensko akciu v hlavnom meste prebrali vysokoškoláci z iniciatívy Nie je nám to jedno. Tí založili na sociálnej sieti Facebook udalosť, ku ktorej napísali: „Kroku organizátorov predísť polarizácii spoločnosti rozumieme, nakoľko po vymenovaní vlády majú ľudia rozdielne očakávania od ďalšieho postupu. Napriek tomu chceme vyjadriť úctu Jánovi a Martine aspoň symbolickým spôsobom.“

Je na poslancoch NR SR aby rozhodli, či vyjadria dôveru novej vláde. Sú kroky, ktoré sa majú diať na ulici a sú kroky, ktoré sa majú diať v parlamente," uvádzajú predstavitelia iniciatívy Za slušné Slovensko vo videu na sociálnej sieti Facebook.