Približne stovka farmárov, najmä z okresu Dunajská Streda, protestovala v Bratislave proti prísnym opatreniam v súvislosti s nákazou slintačky a krívačky. Žiadali, aby vláda prehodnotila nariadenie, podľa ktorého musia byť utratené všetky zvieratá vnímavé na toto ochorenie v okruhu troch kilometrov. Chcú, aby chovy, v ktorých sa nákaza nevyskytla, dali do karantény a kontroloval sa v nich zdravotný stav zvierat. Minister pôdohospodárstva Richard Takáč už podobné požiadavky odmietol.

Farmári argumentovali nariadeniami Európskej únie, ktoré likvidáciu nenakazených chovov priamo neprikazujú a žiadali o okamžité zastavenie utrácanie zvierat. Podobný názor má aj opozičné KDH. Nepovažuje manažovanie ochorenia za dobré a Takáčovi navrhlo, aby odvolal riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. S návrhom na zmiernenie opatrení prišli aj niektorí koaliční politici.

Otázky o nevyhnutnosti likvidácie aj zdravých chovov v ohrozenej oblasti eviduje už aj eurokomisia. Hovorkyňa Komisie pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová uviedla, že slovenskí farmári nemusia zvieratá utratiť pre bruselskú legislatívu, ale preto, lebo SLAK je extrémne nákazlivá choroba. Vysvetlila, že je to jediný spôsob, ako predísť rozšíreniu ochorenia po celom Slovensku alebo v ďalších európskych krajinách.

Rovnako sa k prísnym opatreniam stavia aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.