Pôvodný plán výstavby plynovodu Nabucco, ktorý mal privádzať zemný plyn z oblasti Strednej Ázie do západnej Európy, zrejme padá. Britská energetická spoločnosť BP uviedla, že plyn zo svojho rozsiahleho poľa Şahdəniz II (Shah Deniz II) v Azerbajdžane pre Nabucco dodávať nebude. Podľa Európskej komisie však projekt mŕtvy nie je a ešte stále pripadá do úvahy aj pôvodný variant.
Šéf divízie BP Iain Conn podľa agentúry Reuters povedal, že BP spolu s azerbajdžanskou štátnou ropnou spoločnosťou SOCAR pre svoj plyn zvažujú už len dva varianty. V oboch prípadoch je to však menšia alternatíva k pôvodným plánom.
Jednou z možností je podľa I. Conna projekt konzorcia Nabucco označovaný ako Nabucco West. Druhým variantom je projekt South East Europe Pipeline (SEEP).
Brusel chce, aby vzniklo aspoň niečo
„Podľa nášho chápania je pôvodná verzia projektu Nabucco stále na stole,“ reagovala hovorkyňa komisára EÚ pre energetiku Marlene Holznerová. Podľa nej ani tak nezáleží na tom, ako sa projekt bude nazývať, podstatné je, aby nejaký alternatívny plynovod vôbec vznikol. Európska únia sa pomocou nového plynovodu chce zbaviť závislosti na surovinových zdrojoch z Ruska.
BP však nie je prvý, komu sa pôvodné plány na výstavbu plynovodu prestali páčiť. Maďarská ropná spoločnosť MOL pred časom uviedla, že projekt už neplánuje ďalej financovať. V apríli Maďari oznámili, že sú pripravení svoj podiel v projekte predať.
Nemecký koncern RWE je však v hodnotení situácie po správe BP opatrnejší. Podľa firmy je pravdepodobné, že o pôvodných plánoch na výstavbu plynovodu Nabucco sa ešte bude rokovať, aj keby dostal prednosť kratší variant. „Veríme, že v súťaži uspeje Nabucco West. Potom si stále myslím, že o pôvodnom koncepte Nabucco sa ešte bude hovoriť,“ uviedol člen riadiaceho tímu RWE Leonhard Birnbaum.
Polovica kapacity
BP však neskôr dodala, že pôvodný projekt Nabucco ide bokom, pretože nie je ekonomicky životaschopný. Pole Şahdəniz malo byť hlavným dodávateľom plynu pre Nabucco. Ak teda BP zvažovanému projektu neverí, je to pre celý zámer úplne zásadné. Pole malo do potrubia Nabucco ročne dodávať zhruba 16 miliárd metrov kubických plynu. To je zhruba polovica celkovej kapacity 30 miliárd.
Spoločnosť OMV predpokladala, že plynovod Nabucco v budúcich rokoch naplní plynom, ktorí si dodatočne zazmluvní medzi dodávateľmi v Turkménsku, Iraku a možno aj v Iráne. Manažérom BP sa však nepáčilo, že by mal byť plynovod určitý čas spolovice prázdny. Niekto totiž presne nevie, kedy sa dá s plynom od ďalších dodávateľov počítať.
Konzorcium Nabucco vedie rakúska OMV. Súčasťou konzorcia sú okrem zmienených firiem RWE a MOL aj turecký Botaş, bulharský BEH a rumunský Transgaz.
Plynovod Nabucco mal byť podľa pôvodných plánov dlhý zhruba 4 000 kilometrov a mal prepravovať plyn z oblastí Strednej Ázie okolo Kaspického mora cez Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakúska a krajín západnej Európy. Plynovod by mal znížiť závislosť Európy na ruskom plyne.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP