Bezpečnostná rada OSN v stredu jednohlasne podporila obnovenie európskych mierových síl v Bosne a Hercegovine. Krajinou medzitým zmietajú nepokoje, keďže opozícia hovorí o „ukradnutých“ voľbách, píše Euractiv.
Hlasovanie v rade umožnilo EÚ predĺžiť pôsobenie vojenských jednotiek EUFOR-Althea v Bosne a Hercegovine o jeden rok. Cieľom je zabezpečiť vykonávanie Daytonských dohôd z roku 1995, ktorými došlo k ukončeniu trojročnej bosnianskej vojny.
Podľa zástupkyne stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN jej krajina podporuje rezolúciu o predĺžení pôsobnosti, pretože ide o dokument „čisto technickej“ a „depolitizovanej“ povahy. „Zároveň by sme chceli znovu pripomenúť, že máme obavy, pokiaľ ide o ešte stále neodôvodnené a nevysvetlené zdvojnásobenie jednotiek EUFOR v roku 2022,“ dodala.
V deň ruského vpádu na Ukrajinu totiž došlo k zdvojnásobeniu jednotiek týchto ozbrojených síl pod vedením EÚ v Bosne a Hercegovine. Mierové sily sa v tejto oblasti z pôvodných 600 vojakov rozrástli o ďalších 500.
Rusko žiada vysvetlenie
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v apríli informoval o tom, že západné krajiny preskúmavajú riešenia, na základe ktorých by medzinárodné stabilizačné jednotky mohli ostať v Bosne a Hercegovine v prípade, že by tomu Rusko začalo na úrovni OSN brániť.
Separatistický líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik zas koncom októbra povedal, že požiada ruského prezidenta Vladimira Putina, aby podporil pokračovanie snáh v rámci vojenskej operácie EUFOR-Althea. Krajina by sa tým vyhla tomu, aby tieto jednotky nahradili jednotky NATO, ktoré Putin vníma ako hrozbu.
Cieľom tripartitného predsedníctva Bosny a Hercegoviny je stať sa členom tejto obrannej vojenskej aliancie. Putinov dobrý kamarát Dodik, ako aj ďalší lídri bosnianskych Srbov, sú však silno proti tejto myšlienke.
EÚ nedávno Bosne a Hercegovine udelila štatút kandidátskej krajiny za predpokladu, že by európska perspektíva mohla posilniť národnú jednotu a demokraciu.
Zmanipulované výsledky
Balkánskou krajinou v súčasnosti zmietajú nepokoje. Vášne srbskej opozície rozdúchali konečné výsledky nedávnych prezidentských volieb v Republike srbskej. Tvrdí, že volebná komisia ignoruje dôkazy o ich zmanipulovaní, a preto v krajine organizuje protesty.
Podľa konečných výsledkov Dodik tesne vyhral nad svojou rivalkou Jelenou Trivicovou. Opozičné strany však pre podozrenie z rozsiahlych podvodov, ku ktorým malo dochádzať vo volebných miestnostiach, požiadali o prepočítanie hlasov. Minulý mesiac v tejto súvislosti uskutočnili dva protesty a podali sťažnosť na súd, v rámci ktorej žiadajú o zopakovanie volieb.
Odvolacia komora súdu v stredu zamietla všetky predmetné sťažnosti a volebná komisia následne potvrdila konečné výsledky volieb. Členovia opozície oba tieto kroky odsúdili, pretože boli podľa nich vykonané pod politickým nátlakom.