Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell označil v nedeľu zvolenie bývalého šéfa hongkonskej bezpečnosti Johna Leeho za správcu Hongkongu za porušenie demokratických noriem. 

John Lee (64), ktorý dohliadal na zásahy proti honkongskému demokratickému hnutiu, bol v nedeľu zvolený malým zborom zloženým prevažne z prívržencov čínskej komunistickej vlády za správcu Hongkongu.

Sľubovali ponechať kapitalizmus

„Európska únia ľutuje toto porušenie demokratických princípov a politického pluralizmu a vníma tento výberový proces, ako ďalší krok smerom k rozloženiu princípu jedna krajina - dva systémy," uvádza sa v Borrellom vyhlásení.

Hongkong sa totiž vrátil pod čínsku správu spod administrácie Británie v roku 1997 s prísľubom, že Peking mu ponechá kapitalistickú ekonomiku i politické slobody nedotknuté po dobu ďalších 50 rokov.

Prepracovali volebný systém

Čína však v posledných rokoch priamo zasahuje do právneho systému mesta. Peking naň v júni 2020 uvalil zákon o národnej bezpečnosti a o niekoľko mesiacov neskôr radikálne prepracoval jeho volebný systém, ktorý teraz prikazuje, aby sa všetci kandidáti verejne preukázali ako čínski vlastenci.

Ďalšie dôležité správy

John Lee
Neprehliadnite

Za nového správcu Hongkongu bol zvolený stúpenec Pekingu John Lee