Rokovania o obchodnej dohode EÚ so skupinou Mercosur (Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj), ktorá má vytvoriť najväčšiu zónu voľného obchodu na svete, by mohli byť dokončené v tomto roku.

Na samite EÚ so združením latinskoamerických a karibských štátov CELAC to povedal brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Server Politico s odvolaním sa na dva úniové zdroje napísal, že rokovania Luly so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou dopadli „lepšie, ako sa očakávalo“.

Dohodu brzdia nezhody

Brazílsky prezident v Bruseli povedal, že verí vo „vyváženú dohodu“ medzi Mercosurom a EÚ v tomto roku, a sľúbil, že Brazília „dodrží svoje záväzky strán klímy“.

Rovnako šéfka EK vyhlásila, že európske krajiny chcú vyriešiť nezhody „čo najskôr“.

Šéf úniovej diplomacie Josep Borrell vyhlásil, že od vrcholnej schôdzky šiestich desiatok zástupcov EÚ a CELAC „nečaká veľký prelom“ ohľadom dokončenia dohody s Mercosurom, ale že verí v intenzívne rokovania a dohodu do konca roka.

Odmietavý postoj Rakúska

Avšak napríklad rakúsky kancelár Karl Nehammer na samite v Bruseli zopakoval odmietavý postoj svojej krajiny k dohode s Mercosurom, ktorý Viedeň odôvodňuje najmä obavami z juhoamerickej konkurencie pre domácich poľnohospodárov.

„Náš postoj sa nezmenil,“ povedal Nehammer v Bruseli. Uviedol ale tiež, že v EÚ sa o dohode „intenzívne diskutuje“.

Nehammer zdôraznil dôležitosť dohôd s juhoamerickými krajinami v oblasti surovín, vymenoval konkrétne Čile, ktoré ale súčasťou Mercosuru nie je.

Konkurencia aj odlesňovanie pralesa

EÚ a Mercosur uzavreli po takmer 20 rokoch rokovaní v roku 2019, dohoda ale ešte nemá finálnu podobu. Proces dokončenia brzdia okrem iného obavy niektorých európskych krajín z juhoamerickej poľnohospodárskej konkurencie, najmä brazílskeho mäsa.

Úniové krajiny argumentujú aj tým, že niektorí brazílski chovatelia dobytka kvôli pasienkom prispievajú k odlesňovaniu amazonského pralesa. V tejto veci sa ale postoj brazílskej vlády zmenil s januárovým nástupom prezidenta Lulu, ktorého predchodca Jair Bolsonaro čelil kritike, že svojimi krokmi k odlesňovaniu prispieva.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava španielsky premiér Pedro Sánchez a brazílsky prezident Luis Inácio Lula da Silva počas stretnutia v paláci Moncloa v španielskom Madride.
Neprehliadnite

Dohoda medzi Úniou a Mercosurom stále nie je výhodná pre obe strany