I. Pokorný v spoločnosti Rebar podnikal s Liborom Jakšíkom, ktorý stál pred súdom v prípade daňového dlhu za vyše 800-tisíc eur, ale aj za násilné trestné činy. Súd ho podľa portálu Aktuality.sk oslobodil.

Podnikateľ je cez firmu s podobným názvom Liko Bratislava prepojený aj s Ivanom Jakšíkom, ktorý tam bol v roku 2016 predsedom predstavenstva. Budovu Liko Bratislava využívali aj exministri za Smer Robert Kaliňák a Ján Počiatek. I. Jakšík mal v minulosti blízke vzťahy s bosom bratislavského podsvetia Jozefom Svobodom.

Na mafiánskych zoznamoch vraj nie sú mafiáni

Ten istý I. Pokorný s ďalším kolegom z LikoSpol ovládali aj bezpečnostnú službu A-team, ktorá strážila počas volebnej noci 2006 centrálu Smeru a po premenovaní vyhrala viacero štátnych zákaziek. Vo voľbách v roku 2012 už centrálu Smeru strážila firma Bonul.

Na spájanie svojho mena so skupinou jakšíkovcov reagoval I. Pokorný tvrdením, že tzv. mafiánske zoznamy v skutočnosti nie sú mafiánske.

Zoznamy so stovkami mien začali vznikať v roku 2004 na podnet vtedajšieho viceprezidenta polície Jaroslava Spišiaka. Policajti na ne podľa usmernenia vydaného šéfom polície mali zaraďovať „záujmové osoby z prostredia organizovanej kriminality“. Na verejnosť prenikli v roku 2011.

Bývalé sídlo Kaliňáka s Počiatkom

Firma LikoSpol, od ktorej si Bonul prenajíma priestory, sídli v budove na Miletičovej ulici 23 v Bratislave. Pracoval pre ňu aj právnik Martin Bognár, podľa polície mal väzby na takáčovcov a čelil obvineniam z vyberania výpalného.

Ako uvádza denník Sme, k budove na Miletičovej sa jakšíkovci dostali za okolností, ktoré naznačujú násilné prevzatie. Budova sa zviditeľnila už vtedy, keď do nej Robert Kaliňák a Ján Počiatek presťahovali svoju firmu FoRest a kaviareň Steam & Coffee. Už vtedy na ňu mali jakšíkovci vplyv.

Aktuality.sk pripomínajú, že Bonul má napriek tomu bezpečnostnú previerku na najvyšší stupeň – prísne tajné. Firma síce tvrdí, že o prepojení majiteľov budovy na jakšíkovcov nevedela, čo ju však podľa osloveného experta neospravedlňuje. Považuje to za zlyhanie Bonulu a dôvod na preverenie Národným bezpečnostným úradom.

Ten stanovisko k veci neposkytol. „Národný bezpečnostný úrad sa z dôvodu zákonnej prekážky ku konkrétnym bezpečnostným previerkam nevyjadruje.“