Množstvo projektov zameraných na výrobu zeleného vodíka, považovaného za kritický pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality, sa tento rok zrušilo. Dôvodom sú nenaplnené očakávania, že jeho výrobné náklady výrazne klesnú.
Hoci vlády a veľké energetické spoločnosti ponúkajú zelený vodík ako spôsob dekarbonizácie priemyslu, jeho výroba je stále drahá. To prinútilo viacerých vývojárov ukončiť plány, čo oslabuje dôveru v celý sektor. Bez potrebných investícií nebude možné dosiahnuť zmysluplné zníženie emisií, píše portál Bloomberg.
„Prišlo k zásadnej konfrontácii s realitou, pokiaľ ide o náklady na vodíkové projekty,“ uviedol Gniewomir Flis, nezávislý analytik pre oblasť vodíka. „Odvetvie sľubovalo viac, ako dokázalo dodať. Tento odklon je prirodzený a vedie k ochladeniu očakávaní“.
Vysoké náklady a chýbajúci zákazníci
Zelený vodík sa vyrába pomocou obnoviteľnej elektriny, ktorá štiepi molekuly vody. Bol považovaný za nádejné riešenie na elimináciu emisií z priemyslu závislého od uhlia a plynu, vrátane výroby ocele, lodnej dopravy či vykurovania. „Vodík je ako švajčiarsky nožík energetiky,“ poznamenal Eric Toone, riaditeľ Breakthrough Energy Ventures. „Ak máte dostatok lacného vodíka, môžete s ním urobiť čokoľvek“.
Vývoj vodíkových projektov ale čelí náročným výzvam. Bloomberg zvýšil odhady nákladov na projekty zeleného vodíka v USA a EÚ o 55 percent v porovnaní s prognózami z roku 2022. Náklady eskalovali v dôsledku zložitých inžinierskych procesov, ktoré si vyžadovali viac zdrojov, než sa očakávalo. Európsku situáciu navyše komplikovali prudké nárasty cien elektriny.
Vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov je štyrikrát drahší ako ten, ktorý sa vyrába zo zemného plynu. Tieto vysoké ceny odrádzajú potenciálnych zákazníkov a projekty tak zostávajú bez odberateľov.
Zrušenie vodíkového projektu v hodnote 175 miliónov dolárov oznámil dánsky prevádzkovateľ elektrární zameraných na obnoviteľné zdroje energie Orsted. Medzi ďalšie zastavené projekty patrí vývozný závod na vodík a amoniak v Tasmánii či viac než tucet plánovaných projektov britskej ropnej spoločnosti BP.
Podpora štátu
Štátna podpora by mohla tento sektor energií stabilizovať. Vlády síce často propagujú potenciál vodíka, no špecifiká dotácií a regulačné spory brzdia pokrok. Európskej únii trvalo roky, kým stanovila definíciu zeleného vodíka, a USA sa len postupne prispôsobujú novým pravidlám na podporu odvetvia.
Produkcia čistého vodíka má tento rok vzrásť trojnásobne oproti roku 2023. Napriek tomu to pokryje iba približne jedno percento celkového dopytu. Väčšina súčasného vodíka sa stále vyrába zo zemného plynu a uhlia, čím vznikajú značné emisie uhlíka. „Humbuk okolo vodíka pominul. Skutočná práca sa práve začína,“ povedal analytik Bloombergu Sami Alisawi.