Na to, aby bolo možné človeka v Spojených štátoch označiť za bohatého, potrebuje najmenej 2,2 milióna dolárov. Vyplýva to z prieskumu finančnej inštitúcie Charles Schwab 2023, ktorého závery zverejnil Bloomberg. Zisťoval názory bežných Američanov, ktorí mali určiť, aké priemerné čisté imanie je potrebné na zaradenie sa do skupiny boháčov.

Napriek tejto vysokej sume až 48 percent respondentov uviedlo, že sa sami cítia bohatí. Vlastnia pritom majetok s priemernou čistou hodnotou len 560-tisíc dolárov. Pripisovanie si bohatstva je najčastejším znakom medzi mileniálmi a generáciou Z (dnešní dvadsiatnici), pričom takto odpovedalo 57, respektíve 46 percent z nich. Naproti tomu spomedzi respondentov generácie X (narodení v rokoch 1964 až 1978) sa 41 percent označilo za bohatých a iba 40 percent z generácie baby boomerov (1948 až 1963).

„Existuje paradox, že ľudia definujú bohatstvo inak pre seba ako pre ostatných,“ povedal Rob Williams, výkonný riaditeľ finančného plánovania a správy majetku v spoločnosti Charles Schwab.

Keďže ceny bývania prudko rastú a inflácia tlačí nahor ceny tovarov každodennej potreby, je potrebné mať viac peňazí ako kedykoľvek predtým, aby sa človek cítil finančne zaistený. Platí to najmä v mestách s vysokými životnými nákladmi. Za aktuálne platy sa dá kúpiť stále menej, no individuálne okolnosti, ako je veľkosť domácnosti, vlastníctvo domu či dlh, môžu ešte viac ovplyvniť pocity finančného zdravia.

To, či sa ľudia cítia bohatí, ovplyvňujú aj ich rovesníci. Takmer polovica respondentov prieskumu uviedla, že vďaka tomu, že si môžu dovoliť podobný životný štýl ako ich priatelia, sa považujú za finančne zabezpečených. Viac ako tretina tých, ktorí používajú sociálne médiá, tvrdí, že porovnávajú svoj životný štýl s tým, čo uverejňuje na internete zvyšok rodiny a priatelia. To platí najmä pre mileniálov a generáciu Z.

Ďalšie dôležité správy

Nathan Turner s manželkou
Neprehliadnite

Desaťtisíce dolárov za 15 hodín týždenne. Američanovi podnikanie uľahčujú tieto tri nástroje