Pri porovnávaní krajín podľa veľkosti ich ekonomík a celkového čistého bohatstva zvyknú Spojené štáty dlhodobo obsadiť prvú priečku. Za nimi sa väčšinou umiestnia Čína, Japonsko a Nemecko. Pri hodnotení krajín podľa priemerného bohatstva na obyvateľa či dokonca podľa mediánu bohatstva na obyvateľa vyzerá prvá pätica úplne inak.

Použitím týchto dvoch metrík sa titul najbohatšej krajiny sveta podľa priemerného bohatstva na obyvateľa ušiel Švajčiarsku. Na jedného dospelého tu pripadá zhruba 685-tisíc amerických dolárov, píše portál Statista. Z hľadiska mediánu bohatstva na obyvateľa, ktorý vyjadruje majetok osoby žijúcej v krajine s rovnakým počtom bohatých a chudobných ľudí, vyšiel víťazne Island s približne 413-tisíc dolármi na jednu takúto fiktívnu osobu.

Priemerná hodnota na obyvateľa poskytuje vyváženejší obraz o bohatstve krajiny, keďže berie do úvahy, že menšie krajiny s menším počtom obyvateľov celkovo akumulujú menej bohatstva. Pri jej výpočte sa ale neberie ohľad na distribúciu bohatstva v spoločnosti.

Mediánová hodnota sa zvyšuje, čím rovnomernejšie sú aktíva krajiny rozdelené. Island a ostatné škandinávske krajiny sú známe práve rovnomerným rozdelením bohatstva a údaje od Credit Suisse, ktoré Statista použil, to do určitej miery potvrdzujú.

Pri hodnotení rozdielu medzi priemerným a mediánovým bohatstvom sa Spojené štáty umiestnili na siedmom mieste s priemerným bohatstvom vyše päťnásobne prevyšujúcim medián. Stredoeurópske krajiny vrátane Slovenska a Slovinska síce nemajú najvyššie úrovne priemerného bohatstva, no majú jeden z najnižších rozdielov. Medzi chudobné krajiny s najvyšším rozdielom patria Brazília, Juhoafrická republika, Rusko a Nigéria.

Infographic: Which Countries Are Really the Richest? | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

Na sníme Jaroslav Vonkomer, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ OVB Allfinanz Slovensko.
Neprehliadnite

Investovanie je kľúčový krok k väčšiemu bohatstvu Slovákov. Záujem oň priebežne rastie