Frans Timmermans, bývalý podpredseda Európskej komisie a jeden z hlavných iniciátorov „Zelenej dohody pre Európu“ (European Green Deal) upozorňuje na rastúci nepokoj v Európe, ktorý je dôsledkom ekonomických tlakov. Tvrdí, že ak sa vlády nepostarajú o podporu chudobnejších vrstiev, hrozí nielen zastavenie ekologickej transformácie, ale aj posilnenie radikálnej pravice, ktorá sľubuje zdanlivo jednoduché riešenia.

„Prvá vlna vládnych dotácií na solárne panely, elektrické vozidlá a nové vykurovacie systémy smerovala k bohatým, ktorí tieto technológie začali využívať ako prví. Verejné peniaze tak získali ľudia, ktorí ich v skutočnosti nepotrebovali,“ uviedol F. Timmermans pre denník Financial Times.

Obrusovať hrany

Podľa neho je teraz nutné zamerať sa na pomoc chudobnejším. Mnohí z bohatých, ktorí tvrdia, že žijú ekologicky, majú stále vysokú uhlíkovú stopu a nákladné spotrebné návyky.

F. Timmermans, ktorý v rokoch 2019 až 2023 riadil klimatickú politiku EÚ, zdôrazňuje, že ekologická transformácia musí mať „prvok solidarity“ a byť organizovaná ako daňový systém, v ktorom bohatí prispejú viac. Bez toho hrozí odpor voči potrebným zmenám.

Rýchla a netransparetná zmena politík podľa neho prispieva k nárastu populistických strán, ktoré ponúkajú jednoduché riešenia. „Je to rovnaký problém v celom západnom svete – predpoklad, že naše deti sa budú mať dnes lepšie, než sme sa mali my, sa vytratil. Ľudia si začínajú veľmi chrániť to, čo majú“.

F. Timmermans varuje, že rastúca neistota posilňuje strach z migrantov. „Radikálna pravica využíva tento pocit úzkosti a ponúka ilúziu návratu do 50. rokov. Ide však o nečestné politické posolstvo, ktoré vedie k sklamaniu“.

Nemyslí si, že automobilky neprávom žiadajú o predĺženie prechodu na elektrické vozidlá. „Automobilový priemysel spal desať rokov, zatiaľ čo Čína a Kórea investovali do elektrickej mobility. Teraz sa sťažujú, že nemôžu konkurovať, a navrhujú spomaliť prechod. Ale Číňania už vstupujú na trh,“ povedal F. Timmermans.

Flag,Of,Usa,And,China,On,A,Processor,,Cpu,Or
Neprehliadnite

Nemecký sen stať sa čipovou veľmocou sa rozplýva. Čína a USA míľovými krokmi predbiehajú EÚ