Bohatí sa stávajú ešte bohatšími a najmenej do roku 2020 sa na tom nič nezmení. Tvrdí to audítorská a poradenská spoločnosť Deloitte, ktorá analyzovala majetok milionárov z 25 krajín sveta. Platí to najmä pre boháčov, ktorých majetok je naviazaný na aktíva a investície lokalizované v Spojených štátoch a pre tých, ktorí neváhajú expandovať na nové, rozvíjajúce sa trhy.

Verejné a súkromné investície, ktoré kontrolujú bohatí jednotlivci aj celé rodiny, by do roku 2020 mali zvýšiť svoju súčasnú hodnotu viac ako dvojnásobne – z 92 biliónov na 202 biliónov dolárov. Zvýšiť by sa mal aj počet ľudí s majetkom prevyšujúcim jeden milión dolárov, a to zhruba o dve tretiny. O deväť rokov by ich mohlo byť len v rozvinutých regiónoch vyše 55 miliónov. K tomu sa pridá ešte ďalších desať miliónov boháčov z Číny, Indie či Brazílie, píše agentúra Reuters.

Najviac by sa malo bohatým dariť klanom z Ameriky a Európy aj napriek tomu, že tieto trhy sú už dosť nasýtené. „Niet pochýb o tom, že nové trhy sú v dlhodobom horizonte podstatne dôležité, no bohatí manažéri nemôžu prehliadať hodnotu svojich domácich aktív,“ uviedol Andrew Freeman, výkonný riaditeľ divízie finančných služieb spoločnosti Deloitte.

Nové trhy budú skôr miestom pre rýchly rast a ekonomickú expanziu, na ktorej zbohatnú najmä noví obchodníci. Na desiatich nových trhoch, ktoré spoločnosť Deloitte skúmala, by sa mal majetok bohatých zvýšiť v nasledujúcich rokoch zo súčasných sedem na 25 biliónov dolárov. Pozitívne signály vysiela Čína, ktorá sa snaží stať svetovou ekonomickou jednotkou.

O príležitosti nebude núdza ani v Indii. Priemerný milionár v tejto krajine by mal mať dokonca vyšší majetok než priemerný milionár z USA. Rýchlo by sa malo rozrastať aj bohatstvo austrálskych a singapurských biznismenov. Napriek tomu ostanú Spojené štáty aj naďalej domovom väčšiny bohatých ľudí, do roku 2020 by ich celkový majetok mal dosiahnuť 87 biliónov dolárov a ročne by mal podľa Deloitte rásť zhruba o deväť percent.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com