Najbohatším Američanom aj v tomto roku ostáva zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Jeho majetok má podľa časopisu Forbes hodnotu 50 miliárd dolárov. Napriek tomu, že je to o sedem miliárd menej ako pred rokom, dostal sa v rebríčku 400 najbohatších Američanov už 16-krát po sebe na prvú priečku.

O desať miliárd menej ako B. Gates vlastní druhý najbohatší človek USA, najznámejší svetový investor a hlavný akcionár investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway, Warren Buffett. Za posledných 12 mesiacov sa hodnota jeho majetku scvrkla o desať miliárd.

Časopis Forbes sa pri hodnotení tohtoročného rebríčka zameriava hlavne na spoločné znaky boháčov z rebríčka. Zistil, že hodnotu majetku človeka dokážu ovplyvniť jeho rodičia. Viacerí rodičia súčasných boháčov mali vzťah k matematike. Pracovali najmä ako inžinieri, účtovníci či majitelia menších firiem. No záleží aj na tom, kedy sa narodili. Ak chcete mať z dieťaťa superboháča, malo by sa narodiť na jeseň, najlepšie v septembri. Naopak decembrový dátum narodenia má pri svojom mene najmenej ľudí zo zoznamu najbohatších Američanov.

O tom, ako je dôležité dobre sa narodiť, svedčia mená viacerých rodín v rebríčku. Štvrté až siedme miesto okupujú Waltonovci, každý z nich vlastní majetok od 19 po 21,5 miliardy dolárov. Ich majetok pochádza najmä z obchodnej siete Wal-Mart. Aj keď sa všetci štyria pričinili o zveľaďovanie rodinného majetku, impérium nevybudovali, ale ho zdedili.

Devätnástu priečku spolu obsadili traja členovia rodiny Marsovcov. Majetok každého z nich má hodnotu 11 miliárd dolárov, získali ho najmä zo spoločnosti Mars, ktorá vyrába tyčinky s rovnakým názvom a množstvo iných sladkostí. Aj oni miliardový majetok zdedili.

Forbes si pri analýze rebríčka posvietil aj na vplyv vzdelania na výšku konta. Bill Gates, napriek svojmu nadaniu, žiadnu vysokú školu nemá. Zaobišlo sa bez nej aj ďalších 14 percent ľudí z tých, ktorí svoj majetok získali vlastným pričinením. Ľudia bez diplomu svoje peniaze zarobili najmä v technologickom sektore. Okrem Billa Gatesa nemá vysokú školu ani Steve Jobs z  Apple, Michael Dell zo spoločnosti Dell, Larry Ellison z Oracle či zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg.

Naopak výhoda vysokoškolského vzdelania sa prejavuje v oblasti financií. Polovica ľudí z rebríčka, ktorí svoje bohatstvo získali vo finančnom sektore, sa môže nechať oslovovať pán doktor. Nie je pritom jedno z akej vysokej školy doktorát pochádza. Asi 70 percent absolventov doktorandského štúdia, svoj titul získalo na troch univerzitách: Harvarde, Kolumbijskej univerzite a Wharton School of Business v Pensylvánii.

Pri získavaní majetku je podľa časopisu Forbes dôležité, aby sa podnikatelia nenechali odradiť prvotnými neúspechmi. Viacerí členovia rebríčka najbohatších Američanov na začiatku svojej kariéry utrpeli neúspechy. Prvá firma skrachovala napríklad farmaceutickému magnátovi Randalovu J. Kirkovi. Pre Forbes v roku 2007 povedal: „Skoré zlyhanie je nevyhnutnou podmienkou úspechu, aj keď to nie je postačujúce.“ Jeho majetok v súčasnosti dosahuje 1,55 miliardy dolárov.

Aj Phil Falcone vraví, že vďaka zbabranému odkúpeniu spoločnosti Newark v roku 1990 získal skúsenosti, ktoré mu pomohli v ďalšej kariére manažéra hedge fondov. Dnes je s majetkom v hodnote dvoch miliárd dolárov 158. najbohatším Američanom.

Časopis Forbes každoročne zverejňuje aj rebríček najbohatších ľudí sveta. Medzi svetovými boháčmi rovnako ako medzi americkými dominujú Gates a Buffett. Ešte v marci, kedy bol zverejnený celosvetový rebríček, Gates vlastnil majetok o desať miliárd nižší ako teraz. Buffett bol vtedy chudobnejší o tri miliardy.

Boháčom v USA naďalej kraľuje Bill Gates

Foto na titulke - Flickr.com