Americký výrobca lietadiel Boeing urobil štrajkujúcim zamestnancom podľa svojich slov najlepšiu a konečnú mzdovú ponuku. Najväčšia odborová organizácia o nej ale odmietla hlasovať a firma nechce o návrhu, ktorý nespĺňa požiadavky členov, vyjednávať, uviedla agentúra Reuters. Viac ako 32-tisíc zamestnancov firmy štrajkuje od 13. septembra.

Ponuka nebola s odbormi prerokovaná

Firma ponúkla v nasledujúcich štyroch rokoch zvýšenie miezd o 30 percent, zlepšenie penzijných výhod a zdvojnásobenie bonusu pri podpise dohody na šesťtisíc eur, ak zamestnanci prijmú ponuku do piatku, vyplýva z listu zaslaného odborovému zväzu zamestnancov v leteckom a kozmickom priemysle IAM. Odbory však uviedli, že nebudú hlasovať o tejto ponuke, pretože nebola s odbormi prerokovaná. Navyše návrh neberie do úvahy množstvo vecí, ktoré sú pre odborárov dôležité, dodal prezident odborového zväzu IAM District 751 Jon Holden, ktorý je hlavným vyjednávačom dohody s Boeingom.

„Nie sme povinní hlasovať o ich ponuke,“ povedal Jon Holden. „Možno sa pre to rozhodneme. Ale dúfame, že sa nám podarí začať nejakú diskusiu, aby sme mohli skutočne riešiť potreby našich členov“.

Návrh Boeingu podľa neho plne nerieši priority týkajúce sa odchodu do dôchodku, miezd a ďalších otázok.
Boeing je pod čoraz väčším tlakom na ukončenie štrajku, ktorý by ho mohol stáť niekoľko miliárd dolárov. To by narušilo už tak napätú finančnú situáciu firmy a hrozí jej aj zníženie úverového ratingu.

Boeing vo svojom vyhlásení uviedol, že jeho najnovšia ponuka priniesla významné zlepšenia a rieši pripomienky odborov a zamestnancov.

Štrajkujúci požadujú vyššie mzdy

Viac ako 32-tisíc zamestnancov Boeingu v Portlande a oblasti Seattlu začalo 13. septembra prvý odborový štrajk od roku 2008. Odmietli predchádzajúcu mzdovú ponuku od firmy a okrem iného žiadajú 40-percentné navýšenie mzdy a obnovenie výkonnostného bonusu.

Pôvodný návrh Boeingu ponúkal zvýšenie miezd v nasledujúcich štyroch rokoch o 25 percent a záväzok, že nové lietadlo bude vyrábané v Seattli, ak bude uvedené do prevádzky v najbližších štyroch rokoch. Návrh odmietlo vyše 90 percent zamestnancov.

Boeing v súvislosti so štrajkom zastavil prijímanie nových zamestnancov a posiela tisíce pracovníkov na dovolenku, aby znížil náklady. Firma plánuje, že počas štrajku budú zamestnanci každé štyri týždne čerpať povinne týždeň voľna.

Štrajk začal len niekoľko týždňov po tom, ako bol vymenovaný nový generálny riaditeľ Kelly Ortberg. Jeho úlohou je obnoviť dôveru vo výrobcu lietadiel po januárovom incidente, keď sa jednému zo strojov 737 MAX za letu odtrhla časť trupu v mieste, kde je možnosť mať ďalší núdzový východ.

Boeing v druhom štvrťroku prehĺbil stratu na 1,44 miliardy dolárov zo 149 miliónov dolárov pred rokom. Firma v júli pristúpila na mimosúdne uznanie viny v prípade dvoch tragických nehôd lietadiel 737 MAX z rokov 2018 a 2019. V rámci dohody zaplatí pokutu 243,6 milióna dolárov. Boeing sa tiež zaviazal k investíciám do programov bezpečnosti a kontroly kvality.

Ďalšie dôležité správy

WA 59 Everett - Zamestnanci amerického výrobcu lietadiel Boeing štrajkujú pred závodom v meste Everett v piatok 13. septembra 2024. Štrajk
Neprehliadnite

Boeing sa pustil do dočasného prepúšťania. Pre štrajkujúcich zamestnancov nemá prácu