„‚Aký má Nemecko problém?‘ pýtajú sa Ukrajinci a jeho európski spojenci,“ píše komentátor Bloombergu a profesor medzinárodných vzťahov Hal Brands. Nemeckú neochotu zapojiť sa do konfliktu v Európe podľa neho vysvetľujú dejiny.

Keď Rusko napadlo Ukrajinu vo februári 2022, kancelár Olaf Scholz ohlásil „Zeitenwende“ – historický zvrat nemeckej zahraničnej politiky. Jeho súčasťou mali byť mohutné investície do armády a navýšenie obranného rozpočtu na dve percentá HDP, čo je oficiálny cieľ Seveoatlantickej aliancie. Nemecko zrušilo vlastné zákazy na vývoz určitých zbraní na Ukrajinu a zmrazilo Nord Stream 2.

Avšak nasledujúci rok si nemecká obranná politika toto tempo neudržala. Rozpočtový cieľ zatiaľ Berlín nedosiahol, vývoz techniky naďalej spomaľuje. Najnovšou kontroverziou je plán Poľska a ďalších štátov poslať Ukrajine svoje nemecké tanky Leopard 2. To by si vyžadovalo súhlas Berlínu, Varšava vyhlasuje, že naň možno nepočká.

Pod nátlakom vlastného kabinetu O. Scholz vyhlásil, že tanky pošle iba pokiaľ tak môže urobiť spolu so širokou koalíciou štátov vrátane USA. „Vždy konáme s našimi spojencami a priateľmi."

Nejde o nespoľahlivosť

Spojenci Nemecka niekedy vnímajú túto zdanlivú neochotu ako nespoľahlivosť, argumentuje H. Brands. Tvrdí však, že ju treba chápať. „Boli časy, keď sme si pod názvom nemecký problém nepredstavovali krajinu, ktorá je opatrná, kvázi pacifistická a má primalý obranný rozpočet.“ Po druhej svetovej vojne sa Nemecko, najmä západné, zrieklo svojej minulosti a zaujalo smer zahraničnej politiky, ktorý má dodnes – „nie úplne nezávislú, blízku NATO a USA, preferujúc diplomaciu a ekonomický rozvoj".

Tento pôvodný Zeitenwende podľa H. Brandsa priniesol Európe bezprecedentné desaťročia mieru a je pochopiteľné, že Berlín sa svojej politiky držal aj po konci studenej vojny. Uistil tak svojich susedov, že z Nemecka sa už opäť nestane postrach Európy. Nie je preto férové, myslí si H. Brands, nazývať nemeckú opatrnosť nespoľahlivosťou. Čo sa povedať dá, uzatvára svoj komentár, je že svet dnes potrebuje od Nemecka niečo iné, ako potreboval pred tridsiatimi rokmi. „Americký poriadok treba brániť. Všetky rozvinuté demokracie, obzvlášť tie najbohatšie, budú musieť do jeho obrany investovať viac.“

Ďalšie dôležité správy

Jeffrey Sachs
Neprehliadnite

Jeffrey Sachs: V rusko-ukrajinskej vojne niet víťaza, trpí pre ňu celý svet, treba sa dohodnúť