„Ďakujeme, USA,“ píše komentátor Bloombergu Max Hastings, niekdajší šéfredaktor viacerých britských novín. V doplňujúcich voľbách republikáni nezískali kontrolu nad Kongresom, a tým sa oddialil izolacionizmus, ktorý by ohrozil Európu.

Keby nebolo USA, argumentuje M. Hastings, Ukrajina by dávno prehrala, v Kyjeve by Rusi organizovali vojenské prehliadky. Záver: západná bezpečnosť stojí a padá na líderstve Washingtonu.

Nenahraditeľný národ

Keď Bill Clinton začínal svoje druhé obdobie v Bielom dome v roku 1997, vyhlásil, že „na úsvite 21. storočia stoja Spojené štáty sami ako nenahraditeľný národ.“ Podľa M. Hastingsa sa tento fakt nezmenil. Neuvedomujú si ho nielen mnohí v Európe, ale aj republikáni, ktorí chcú podporu Ukrajiny obmedziť.

Práve hrozba politických zmien vo Washingtone, ktorá by mohla na Ukrajine zamiešať karty, by mala Európanov znepokojovať, píše M. Hastings. Európske štáty by si mohli priazeň USA zabezpečiť, keby jej ponúkli jednotný front proti Číne. Washington si už vybral Peking ako svojho nového hlavného oponenta a spojencov bude potrebovať. Jednoznačné vymedzenie sa proti Číne je však jedna vec, ktorú európski lídri ponúknuť odmietajú. Olaf Scholz bol v Pekingu len minulý týždeň.

Chabý výkon Ruska proti Ukrajine podľa M. Hastingsa nemože byť pre Európu dôvodom zaspať na vavrínoch. Rusko bude bez zmeny režimu naďalej nebezpečné, obzvlášť pokiaľ budeme pôsobiť slabo. Rovnako musí Európa ukázať Washingtonu, že je ochotná niesť vlastný diel bremena.

Európska neochota

Európske vlády napriek šoku invázie zjavne neprehodnotili svoju bezpečnostnú politiku. Už bývalá britská premiérka Liz Trussová navrhla zvýšiť výdavky na obranu na 3 percentná HDP do roku 2030. Jej nástupca Rishi Sunak zrejme neurobí ani toľko.

Situácia v Nemecku je horšia. Vláda po začiatku invázie vyhlásila bezprecedentnú stomiliardovú investíciu do modernizácie armády, tá sa však zatiaľ kvôli verejnému odporu odkladala. Francúzska podpora pre Ukrajinu bola podľa M. Hastingsa takmer neviditeľná. Ostatné európske štáty reagujú pomaly a neochotne, sústredia sa na výbuch cien energií.

Zbigniew Brzezinski, poradca prezidenta Jimmyho Cartera pre národnú bezpečnosť, napísal v roku 2012 o Európskej únii, že „koná, akoby jej ústredným politickým cieľom bolo stať sa najpohodlnejším domovom dôchodcov na svete". Dnes je kontinent menej naivný, militarizmus mu však stále nevonia.

Pokiaľ sú USA strategickým garantom kontinentu, budú nenahraditeľné aj pri mierových vyjednávaniach. Spojené štáty sú pre Ukrajinu mentorom, poskytovateľom kyslíku, veľkým ochrancom. Iba USA môžu Rusom poskytnúť bezpečnostné záruky, ktoré chcú. Toto, uzatvára svoj článok M. Hastings, sa nezhoduje so západnou pozíciou, že táto vojna je Volodymyra Zelenského a môže ju ukončiť iba Ukrajina. Realita mieru si bude vyžadovať účasť Spojených štátov.

Ďalšie dôležité správy

PK 6 Brusel - Na snímke vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell prichádza na zasadnutie kolégia komisárov EÚ v centrále únie v Bruseli v stredu 28. septembra 2022. Borrell v stredu uviedol, že EÚ sa domnieva, že úniky plynu z dvoch plynovodov smerujúcich po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka sú aktom sabotáže a varuje pred odvetou za akýkoľvek útok na európske energetické siete. FOTO TASR/AP 

European Union foreign policy chief Josep Borrell arrives f
Neprehliadnite

Len Kyjev môže zaveliť, či bude s Moskvou rokovať, Západ do toho nič, vraví šéf eurodiplomacie