Podvody s pokladnicami

Práve bločková lotéria môže ukázať to, ktorý výrobca pripravil pokladnice na ľahkú manipuláciu s dátami. 
Daniari od spustenia lotérie už dostali vyše 1 500 podnetov na preverenie bločkov alebo prevádzok, ktoré ich nevydali. Každý deň toto číslo rastie o sto nových nahlásení.

"Sú prípady, keď hráč nemohol registrovať pokladničný doklad, pretože na ňom bol uvedený nesprávny daňový kód pokladnice,"  konštatovala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Našli aj prípady, keď servisná organizácia zamenila výrobné čísla pokladníc.

Na základe prijatých podnetov od občanov daniari kontrolujú a pokutujú prevádzky. Výška sankcie sa môže pohybovať od 30 do 3 300 eur, za opakované porušenie od 60 do 6 600 eur. O konkrétnej sume pokút je však podľa P. Macíkovej predčasné hovoriť.

Prísnejšia kontrola

Kontrola však bude pokračovať. Sprísni ju aj novela zákona o elektronických registračných pokladniciach, ktorá je práve v parlamente. Dá právo Kriminálnemu úradu Finančnej správy preverovať postupne všetky fiskálne zariadenia výrobcov. Kontrolóri budú môcť predajcov pokutovať aj na mieste blokovou pokutou, čo teraz ešte možné nie je.

Budú zisťovať, ktorí z výrobcov vytvoril "zadné dvierka" do systému evidencie tržieb. Podľa nášho výrobcu pokladníc môže byť na Slovensku až 50-tisíc takých pokladníc, ktoré majú "špeciálne funkcie" alebo "nízky stupeň mechanického či softvérového zabezpečenia" umožňujúci podvody s bločkami.

Prax je podľa jeho slov taká, že zo sto podnikateľov, ktorí si chceli u neho pokladnicu kúpiť, sa 80 zaujímalo o to, či pokladnica bude mať "špeciálne" funkcie. Takto funguje skresľovanie účtovnej evidencie už roky. Za "špeciálne funkcie" majú firmy platiť výrobcom účtovných systémov a fiskálnych zariadení.

Že nejde o malý problém potvrdila aj nedávna kontrolná akcia daniarov Kasa. Daniari prekontrolovali 24 takýchto elektronických registračných pokladníc. Až u 21 z nich zistili, že so softvérom v pokladnici sa manipulovalo.

Podľa slov výrobcu registračiek účtovnú evidenciu neskresľujú len malí výrobcovia ale aj veľké obchodné reťazce. Majú na to však iné, sofistikovanejšie systémy.

Výrobca pokladnice má podľa neho zásadný vplyv na to, či budú môcť externé firmy a servisné strediská upravovať dáta. Ak výrobca vytvorí dobre zabezpečený systém, nikto z používateľov, servisných technikov ani tvorcov skladových programov nemá šancu ovplyvniť tvorbu a evidenciu dát v systéme.

Jeden bez licencie

Momentálne vlastní licencie na výrobu pokladníc na Slovensku 92 výrobcov. Vydal ich Elektrotechnický výskumný a projektový ústav v Novej Dubnici. Ústav zrušil 21. augusta dva certifikáty na pokladnice, ktoré dodáva spoločnosť Fiscal Group z Nitry. Zrušenie licencií oznámil na svojej webstránke. 

"Pri týchto pokladniciach bolo na základe zásahu do fiskálneho modulu možné meniť údaje o tržbách a teda aj o následnej DPH, ktorá sa odvádza. Podľa údajov Finančnej správy je takýchto pokladníc okolo 2 000," konštatovala P. Macíková.

Čo má robiť podnikateľ ak má takúto pokladnicu bez licencie?

"Finančná správa, hoci to nie je našou povinnosťou, informovala podnikateľov v liste o týchto nových skutočnostiach. Podnikateľom sme odporučili nepoužívať spomínané fiskálne pokladnice, nakoľko nie sú v súlade so zákonom. V liste boli tiež uvedené kontaktné telefónne čísla na ktorých podnikateľom poskytli naši pracovníci bližšie údaje," dodala P. Macíková.

Finančná správa bude naďalej kontrolovať, či podnikatelia tieto pokladnice bez licencie používajú.

7 najčastejších spôsobov podvodov pri pokladniciach

1. Firma vydá blok len ak ho zákazník vyslovene očakáva a požiada oň

2. Firma dá nekonfliktnej alebo známej osobe (dôchodcovi, susedovi, zahraničnému turistovi) daňovo neplatný doklad. Ide len o informatívny alebo predbežný doklad

3. Firmy, ktoré vydávajú platné pokladničné doklady majú softvér, ktorým presne vyšpecifikované doklady (napríklad tie, ktoré zostali v predajni) upravia v pokladničnom systéme na nižšiu hodnotu

4. Firmy doklady po vystavení stornujú. Predpokladajú, že kontrola nebude jednotlivé bloky analyzovať

5. Firmy tlačia kópie predtým vystavených dokladov tak, že tieto kópie majú všetky znaky platných daňových dokladov. Potom ich predávajú sa zlomok hodnoty súčtu DPH v predávaných dokladoch

6. Firmy si kúpili viac registračných pokladníc a vytvorili si aj ich duplikáty. Tieto majú aj rovnaké výrobné čísla ako originál. Na jednej pokladnici účtujú v predajni a na druhej "doma". Môžu aj zameniť pokladnice v predajni počas dňa, vtedy servisného stredisko legálne zaplombovalo obidve pokladnice. Predpokladajú, že nikto nebude pri kontrole účtovníctva porovnávať skutočne vydané bločky a tie, z ktorých sa odvádzali dane a ostatné platby

7. Sú firmy, ktoré doklady nevystavujú. Môžu to byť nielen podomoví predajci, lekári, právnici....

Ako nahlasovať problémové bločky

  • na adresu [email protected]
  • podozrivý pokladničný blok treba naskenovať a poslať e-mailom
  • ak občan blok nedostal, je potrebné nahlásiť presnú adresu prevádzky, čas a dátum nákupu a nechať na seba kontakt pre prípad, že bude potrebné údaje spresniť
  • podnety možno nahlásiť aj poštou na adrese: Finančné riaditeľstvo, Mierová 23, Bratislava 815 11, heslo "pokladnica"